Finsko kvůli migrantům uzavře čtyři přechody na hranici s Ruskem

Finsko uzavře čtyři hlavní přechody na hranicích s Ruskem, aby omezilo počty přicházejících žadatelů o azyl z třetích zemí. Opatření by mělo začít platit v noci na sobotu a trvat do 18. února. Podle agentury Reuters to dnes oznámil finský premiér Petteri Orpo. Norská ministryně spravedlnosti Emilie Engerová Mehlová řekla, že pokud to bude nutné, je její země připravena hranici narychlo také uzavřít.

Finsko, které se nedávno stalo členskou zemí Severoatlantické aliance, sdílí s Ruskem 1340 kilometrů dlouhou hranici, jež slouží rovněž jako vnější hranice Evropské unie.

Finská ministryně vnitra Mari Rantanenová tento týden uvedla, že počet žadatelů o azyl přicházejících na hraniční přechody z Ruska výrazně narostl. Migranti podle finského serveru Yle pocházejí mimo jiné z Iráku, Sýrie, Jemenu a Turecka. V tomto týdnu jich každý den z Ruska přicházely desítky, kdežto dříve na podzim to v průměru byl méně než jeden člověk.

Finský premiér v úterý řekl, že Rusko migrantům bez platných dokladů nebrání, aby překročili hranici s Finskem, naopak jim podle něj s dopravou k hranici pomáhá.

Ve středu finský prezident Sauli Niinistö prohlásil, že nárůst počtu migrantů přicházejících na východní hranici země se zdá být ruskou odplatou za finskou obrannou spolupráci se Spojenými státy.

Podle ministryně vnitra Rantanenové se uzavírka bude týkat přechodů Vaalimaa, Nuijamaa, Imatra a Niirala na jihovýchodě země. Nadále zůstanou otevřené severovýchodní hraniční přechody Vartius, Salla, Kuusamo a Raja-Jooseppi. Žádosti o azyl budou vyřizovány na dvou z těchto přechodů na severu země.

Členové finské pohraniční stáže uvedli, že mnoho migrantů do Finska přijíždělo na zbrusu nových kolech, protože hranici nelze přecházet pěšky. Helsinky už minulý týden zakázaly přejíždět hranice na kole, informovala BBC.

Finská ombudsmanka Kristina Stenmanová připomněla, že Finsko je podle mezinárodních smluv stále povinno umožnit žadatelům o azyl podat žádost. „Pokud na hranici někdo přijde a řekne, že se uchází o mezinárodní ochranu, je třeba tuto žádost přijmout,“ řekla Stenmanová agentuře Reuters.

  Rusko oznámilo první přenos viru ptačí chřipky AH5N8 na člověka

Na finsko-ruské pozemní hranici leží také hraniční přechod Vainikkala, který ale slouží pouze pro vlakovou dopravu. Rantanenová uvedla, že opatření bude zrušeno, až bude příliv žadatelů o azyl bez dokumentů zastaven.

„Situaci bedlivě sledujeme a jsme v případě potřeby připraveni hranici narychlo uzavřít,“ řekla norské agentuře NTB ministryně spravedlnosti Engerová Mehlová. Na hraničním přechodu Storskog mezi Norskem a Ruskem dnes panoval klid, uvedla policie v provincii Finnmark.

V roce 2015 přišlo takzvanou arktickou cestou z Ruska do Norska asi 5500 migrantů.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com