Ministr obrany Austin v Kyjevě ujistil Zelenského o podpoře USA

Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes na své druhé návštěvě v Kyjevě od začátku ruské invaze ujistil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o trvalé americké podpoře bránící se zemi. Podle agentury AP je cílem návštěvy šéfa Pentagonu potvrdit, že Spojené státy budou i nadále pomáhat Ukrajině, i když jejich zdroje vyčerpávají i další globální rizika včetně konfliktu mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás.

Austin po jednání s ukrajinskými představiteli ohlásil novou vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 100 milionů dolarů (asi 2,2 miliardy Kč) a přislíbil dlouhodobou americkou podporu uprostřed rostoucích obav o udržitelnost životně důležité americké pomoci, napsala agentura Reuters. Dodala, že balíček pomoci zahrnuje protitankové a protiletecké zbraně. Prezident Zelenskyj po jednání s šéfem Pentagonu ve večerním projevu podle listu Ukrajinska pravda uvedl, že přibude více dělostřeleckých nábojů, které Ukrajinci právě teď potřebují.

USA naposledy ohlásily odeslání dalšího balíku vojenské pomoci Ukrajině na začátku tohoto měsíce. Šlo o munici do raketometů a děl a další vybavení za 125 milionů dolarů (téměř tři miliardy Kč). Vláda amerického prezidenta Joea Bidena se snaží přesvědčit Kongres USA, aby podpořil pomoc Ukrajině i Izraeli a potvrdil nový balík pomoci o celkové výši 106 miliard dolarů, z čehož by více než 61 miliard mělo připadnout na pomoc Ukrajině. Hlasovat by se mohlo o vánočních svátcích, připomněl ukrajinský deník.

„Měl jsem tu čest se setkat s prezidentem Zelenským v Kyjevě, abych ho ujistil o neochvějné americké podpoře Ukrajiny. Spolu s našimi spojenci i nadále vnímáme naléhavé potřeby Ukrajiny na bojišti i požadavky týkající se dlouhodobé obrany,“ uvedl Austin, který podobně jako ostatní oficiální návštěvy od začátku války do ukrajinské metropole přijel vlakem z Polska bez předchozího ohlášení. „Poselství, které vám dnes přináším, pane prezidente, je, že Spojené státy americké jsou s vámi. Zůstaneme s vámi na dlouhou trať,“ řekl Austin Zelenskému.

  Brexitová jednání pokračují, Johnson se sejde s von der Leyenovou

Jedná se o druhou cestu šéfa Pentagonu na Ukrajinu od loňského 24. února, kdy do země vpadla ruská armáda. Nynější návštěva se ale odehrává za značně odlišných okolností. Austin byl naposledy v Kyjevě v dubnu 2022, kdy se Ukrajině dařilo udržovat plnou podporu západního světa. Konflikt v Pásmu Gazy ale nyní odvádí pozornost od dění ve východní Evropě, podotýká AP, podle které Washington na Blízký východ vyslal dvě skupiny letadlových lodí, desítky stíhaček a tisíce příslušníků americké armády. Spojené státy také bombardují Íránem podporované milice, které pravidelně útočí na americké základny v Iráku a Sýrii.

Soukromě někteří nejvyšší ukrajinští představitelé vyjádřili obavy, že dodávky vojenské pomoci mohou být méně časté, což odráží širší znepokojení nad mírou podpory potřebné k udržení války proti Rusku. Ukrajinský rozpočet na příští rok má schodek více než 40 miliard dolarů, který je třeba naplnit, poznamenal Reuters.

Austin dnes uvedl, že zbytek světa chápe význam ukrajinského úsilí porazit ruskou armádu. Zelenskyj podle agentury AP upozornil, že dnešní návštěva je pro Ukrajinu „velmi důležitým signálem“.

„Počítáme s vaší podporou,“ řekl ukrajinský prezident a poděkoval Američanům i Kongresu za podporu.

„Když si vzpomenete na začátek, nikoho nenapadlo, že by Ukrajina mohla přežít déle než týden,“ řekl Austin na americkém velvyslanectví. „Nyní se všichni diví, proč Ukrajina nepřemohla Rusko, které je mnohem větší zemí s mnohem většími možnostmi. Přemýšlejte o tomto posunu myšlení,“ dodal Austin.

Ukrajina dosud obdržela zbraně za více než 44 miliard dolarů (987 miliard korun) od Spojených států a na 35 miliard dolarů (785 miliard) od dalších spojenců. Dodané vybavení zahrnuje mimo jiné miliony projektilů, systémy protivzdušné obrany či pokročilé evropské a americké tanky.

  Stíhačky a rakety dlouhého doletu: úspěšná ukrajinská ofenziva posiluje podporu Západu Ukrajině

Ukrajina také usiluje o získání F-16, bojových letounů americké výroby, aby dokázala lépe čelit ve válce ruskému letectvu. Kyjevu se letos v srpnu zavázalo poskytnout tyto letouny několik evropských států, například Nizozemsko, Dánsko, Belgie či Norsko. Podle předchozích informací Spojené státy nebudou bránit předání této techniky Ukrajině.

Rusko nyní ovládá téměř pětinu Ukrajiny. Ukrajina v červnu zahájila protiofenzivu s cílem osvobodit okupovaná území, ale žádného velkého průlomu dosud nedosáhla.

Prezident Zelenskyj se dnes v Kyjevě setkal také se šéfem americké mediální firmy Fox Corporation Lachlanem Murdochem. Podle prohlášení zveřejněném na stránkách své kanceláře uvedl, že jde o „velmi důležitý signál“ podpory v době, kdy je pozornost světa „rozostřena jinými událostmi“.

Setkání s magnátem v oblasti médií zaměřených na republikánské publikum se odehrálo v době války v Pásmu Gazy, která již více než měsíc dominuje zpravodajství a odvádí pozornost světových médií od války na Ukrajině, jejíž délka se blíží 21 měsícům. Prezidentské volby v USA v listopadu příštího roku by mohly znamenat, že se do Bílého domu vrátí republikán Donald Trump, který ostře kritizuje podporu Ukrajiny. V americkém Kongresu rovněž panuje rozkol ohledně pokračování pomoci Kyjevu.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com