Tento týden bude v ČR mrznout i přes den, sněžit má nejen na horách

V Česku se v tomto týdnu ochladí, mrznout bude i přes den, v noci budou teploty klesat až k minus deseti stupňům Celsia. Meteorologové očekávají sněžení, v nížinách bude padat mokrý sníh nebo déšť se sněhem. Vyplývá to z týdenní předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Následující období do Štědrého dne bude podle dlouhodobého výhledu počasí jako celek zřejmě teplotně i srážkově průměrné, budou ale velké rozdíly mezi jednotlivými týdny. Chladnější a bohatší na sněhové srážky budou příští dva týdny.

Dnes slabě sněžilo hlavně v Čechách, v nižších polohách se sníh neudržel, případně padal déšť se sněhem nebo pršelo. „Sněžení bude přibývat později odpoledne od západu a hlavní nadílka dorazí během noci a v úterý ráno,“ uvedl uvedl ČHMÚ na sociální síti X.

Na horách může místy napadnout až 15 centimetrů sněhu. V nižších polohách bude padat mokrý těžký sníh nebo sníh s deštěm, při poklesu teplot se tak bude tvořit náledí nebo zmrazky.

Teploty se dnes a v úterý přes den i v noci budou pohybovat kolem nuly. Ve středu a ve čtvrtek se mírně ochladí, i přes den budou teploty maximálně jeden stupeň nad nulou a často pod ní. Až desetistupňový noční mráz meteorologové očekávají při jasné obloze a sněhové pokrývce, jinak by teploty neměly klesat pod minus sedm stupňů Celsia. Nebe bude nadále oblačné až zatažené se sněžením či sněhovými přeháňkami.

Občasné sněžení a přechodně i mrznoucí déšť čekají meteorologové také v pátek. Mrznout bude v noci, přes den bude kolem nuly, stejně jako o víkendu, kdy má vydržet sněžení nebo sněhové přeháňky.

Tento a příští týden by měly podle měsíční prognózy počasí panovat v Česku podprůměrné teploty – v noci kolem minus čtyř stupňů Celsia, přes den kolem nuly. Zbývající dva týdny před Vánocemi budou pravděpodobně již teplotně průměrné, v noci mírně pod nulou, přes den kolem plus dvou stupňů Celsia. Množství srážek zřejmě také výrazně nevybočí z hodnot obvyklých pro toto období roku, budou ale velké rozdíly v jednotlivých týdnech. V tomto týdnu očekávají meteorologové nadprůměrné úhrny kolem 16 milimetrů, ve druhém a posledním týdnu kolem pěti milimetrů srážek. V týdnu od 11. do 17. prosince by mělo spadnout kolem deseti milimetrů srážek.

  Babiš: Informaci o omezení dodávek od AstraZeneca ověřujeme

O tomto víkendu dorazila větší sněhová nadílka i do nižších poloh ČR a sněžit tam může i v následujících dvou týdnech, podle aktuálního výhledu ale krátce před Vánocemi zřejmě bude v nížinách spíš pršet než sněžit. „V prvních dvou týdnech budou převažovat v nižších polohách sněhové srážky, v ostatních dvou smíšené nebo dešťové,“ dodali meteorologové.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com