Izrael rozšířil pozemní operaci i na jih Pásma Gazy

Náčelník generálního štábu izraelské armády Herci Halevi dnes potvrdil, že izraelské síly rozšiřují pozemní operaci i na jih Pásma Gazy, píše zpravodajský web The Times of Israel (ToI). Pozemní operace na severu tohoto území mezitím podle Haleviho pokračuje. Šéf izraelské tajné služby Šin Bet Ronen Bar podle nahrávky, kterou dnes zveřejnila izraelská stanice Kan, prohlásil, že Izrael bude příslušníky Hamásu likvidovat všude, tedy kromě Pásma Gazy i v Libanonu, Turecku či Kataru, a to za cenu, že to potrvá roky.

Kdy byla nahrávka pořízena ani na koho Bar mluvil, není jasné, píše agentura Reuters. Šin Bet věc odmítl komentovat.

„Včera (v sobotu) a dnes jsme zabili velitele praporů Hamásu, velitele rot a mnoho operativců. A včera ráno jsme zahájili stejný postup na jihu Pásma Gazy,“ řekl Halevi vojákům v jižním Izraeli. Dodal, že operace na jihu Pásma Gazy nebudou o nic méně intenzivní než na severu a že nepřinesou menší výsledky. „Velitelé Hamásu budou čelit Izraelským obranným silám všude,“ prohlásil Halevi a dodal, že armáda „prohlubuje své úspěchy“ na severu Pásma Gazy.

Na neověřených záběrech, které v uplynulých dnech kolovaly na sociálních sítích, jsou vidět izraelské tanky v jižní části Pásma Gazy, severně od Chán Júnisu. Hamás rovněž tvrdí, že se v oblasti střetl s izraelskými vojáky.

Zhruba dva miliony lidí, tedy téměř všichni obyvatelé Pásma Gazy, se nyní nacházejí na jihu tohoto území, napsala agentura AP. Na sever ani do sousedního Egypta nemohou, takže jejich pohyb je omezen na oblast o rozloze 220 kilometrů čtverečních.

O záměru likvidovat Hamás všude, tedy nejen na palestinských územích, podle nahrávky, kterou dnes zveřejnila stanice Kan, hovořil šéf izraelské bezpečnostní služby Šin Bet. Poznamenal, že vláda stanovila cíl zlikvidovat Hamás. „Je to náš Mnichov. Uděláme to všude, v Pásmu Gazy, na Západním břehu Jordánu, v Libanonu, v Turecku, v Kataru. Bude to trvat několik let, ale uděláme to,“ řekl.

  Výbuch v čističce v anglickém Bristolu si vyžádal řadu zraněných

Mnichovem měl Bar na mysli izraelskou reakci na zabití 11 Izraelců (pěti sportovců a šesti dalších členů izraelské výpravy) během mnichovské olympiády v roce 1972, kde zaútočili palestinští extremisté ze skupiny Černé září. Izrael v následujících letech v několika zemích prováděl cílenou likvidaci příslušníků skupiny.

Palestinské hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy, 7. října zaútočilo na Izrael, zabilo 1200 lidí a přes 200 jich zajalo. Izrael vzápětí zahájil rozsáhlou ofenzivu v Pásmu Gazy ve snaze Hamás porazit. Podle dnešních údajů ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy zemřelo v důsledku izraelského bombardování a pozemní operace více než 15.500 lidí, převážně civilistů.

Vedoucí představitelé Hamásu kromě Pásma Gazy pobývají nebo často navštěvují Libanon, Turecko a Katar. Právě Katar přitom pomáhal zprostředkovat týdenní příměří mezi Izraelem a Hamásem, které skončilo v pátek.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com