Vystrčil a Pekarová Adamová v Izraeli navštívili kibucy napadené Hamásem

Předseda Senátu Miloš Vystrčil a šéfka Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová dnes navštívili Izrael, aby vyjádřili podporu této zemi v boji s terorismem. Kromě pracovního jednání s předsedou tamního parlamentu, na jehož pozvání do Izraele přiletěli, navštívili také dva z kibuců, v nichž 7. října palestinské hnutí Hamás vraždilo civilisty. Po útoku Hamásu na jižní Izrael začala válka v Pásmu Gazy, kde izraelská armáda v odvetě zahájila raketové ostřelování i pozemní operaci, které minulý týden přerušilo dočasné příměří.

„V kibucu Kfar Aza jsme na vlastní oči viděli, čeho jsou teroristé schopni. I po dvou měsících je nyní již opuštěná vesnice plná míst, z nichž běhá mráz po zádech,“ uvedl Vystrčil. Delegace navštívila také kibuc Beeri. „Jsem velmi rád, že Česká republika stojí na straně Izraele a podporuje jeho obranyschopnost a jeho boj proti terorismu,“ dodal předseda českého Senátu.

Rovněž šéfka Sněmovny vyjádřila Izraeli podporu. „Země, která je s námi historicky spjata a mnohokrát nám pomohla, když jsme potřebovali, teď potřebuje nás. Od počátku svého vzniku musí židovský stát obhajovat svou existenci a v tomto boji má plnou podporu České republiky,“ uvedla Pekarová Adamová. „Naše země stojí pevně za jednoznačným odsouzením brutálních útoků teroristů z hnutí Hamás proti izraelskému civilnímu obyvatelstvu,“ dodala.

Delegace šéfů obou komor českého parlamentu přijela na jednodenní návštěvu Izraele na pozvání předsedy Knesetu Amira Ohany dnes ráno. Vystrčil posléze zveřejnil na síti X fotografii z letadla po příletu na Ben Gurionovo letiště u Tel Avivu. „V Izraeli chceme symbolicky stát po boku lidem, kterým kruté teroristické útoky Hamásu vzaly vše. Budeme se také ptát, jak válku co nejrychleji ukončit,“ připsal k fotografii šéf Senátu.“V každém konfliktu nejvíce trpí nevinní a není mnoho jiných regionů, který v posledních dekádách zažil tolik utrpení,“ dodal s tím, že věří v dosažení míru, přestože „je to dnes těžko představitelné“.

  Očkování začne 27. prosince, do konce roku může přijet druhá dodávka vakcín, řekl Babiš. Návrh na zpřísnění opatření nečeká

Také Pekarová Adamová zveřejnila fotografii, na níž je s Vystrčilem v doprovodu Ohany a české velvyslankyně v Izraeli Veroniky Kuchyňové Šmigolové.

Na programu měli šéfové komor českého parlamentu také jednání s předsedou zahraničního a branného parlamentního výboru Julim Edelsteinem a navštívili zraněné vojáky v místní nemocnici.

Palestinské hnutí Hamás, jež se moci v Pásmu Gazy chopilo po ozbrojeném konfliktu s palestinskou stranou Fatah v roce 2007, zaútočilo na Izrael 7. října, kdy zabilo na 1200 lidí a přes 200 dalších osob vzalo do Gazy jako rukojmí. Izrael v odvetě zahájil rozsáhlou ofenzivu v Pásmu Gazy ve snaze Hamás zničit. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy zemřelo kvůli izraelskému bombardování a pozemní operaci asi 15.900 lidí, převážně žen a dětí.

Izrael od začátku války navštívilo mnoho západních politiků, včetně amerického prezidenta Joea Bidena. Jako první zahraniční státník po útoku už 10. října židovský stát navštívil šéf české diplomacie Jan Lipavský. Koncem října do Izraele přiletěl také český premiér Petr Fiala.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com