Fiala bude mít projev k občanům 26. prosince, na Nový rok vystoupí Pavel

Premiér Petr Fiala (ODS) bude mít projev k občanům 26. prosince, ustoupí prezidentu Petru Pavlovi, který se chce vrátit k tradici novoročních prezidentských projevů. Fiala to dnes řekl v pořadu Ptám se, pane premiére na serveru Blesk.cz. V minulých letech vystupoval Fiala na Nový rok, 26. prosince se k občanům s vánočním poselstvím obracel prezident Miloš Zeman.

Fiala v pořadu uvedl, že projev chystá, v minulých letech se k lidem obracel na Nový rok. Pavel se chce podle premiéra vrátit k tradici novoročních prezidentských projevů. „Prezident má přednost, rád ustoupím a obrátím se k lidem 26. prosince,“ řekl Fiala.

Tradici novoročních projevů zahájil už první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Zprvu nedržel projevy ke spoluobčanům, zato poskytoval tradičně novinám novoroční interview. Na Nový rok 1919 také promluvil k Národnímu shromáždění. Ve 30. letech pak Masaryk začal vystupovat s vánočními projevy.

Ve štědrovečerních, tehdy už rozhlasových projevech, pokračoval po svém nástupu do funkce také druhý československý prezident Edvard Beneš. Tradici nepřerušil ani prezident okupovaných Čech a Moravy Emil Hácha. Vánoční projevy zrušil až první komunistický prezident Klement Gottwald, který začal poselství národu přednášet na Nový rok.

Novoroční projevy k národu měli také prezidenti samostatné České republiky Havel a Klaus. Tradici narušil až prezident Zeman, který v roce 2013 vystoupil s projevem 26. prosince. Změnu termínu zdůvodnil tím, že chce navázat na zvyk z první republiky. Vánoční poselství, jak svá vystoupení nazval, přednášel Zeman až do konce funkčního období letos na jaře. Podle jeho bývalého mluvčího Jiřího Ovčáčka ho bude mít i letos, bude natočeno těsně před vánočními svátky a odvysíláno na facebookové stránce exprezidenta 26. prosince ve 13:00, sdělil iDNES.cz Ovčáček.

ČTK

  Povodňových stupňů ubývá, na kulminaci se připravují města na dolním Labi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com