Tisíce lidí protestovaly v Bratislavě proti vládě a chystaným změnám v justici

Slováci dnes v Bratislavě protestovali proti nové vládě a proti již čtyřnásobnému premiérovi Robertu Ficovi. Shromáždění svolaly tři opoziční strany v reakci na středeční rozhodnutí kabinetu, který kromě jiného navrhl zrušit úřad speciální prokuratury (ÚSP), jež dohlíží na vyšetřování nejzávažnějších kriminálních případů a zabývá se například korupčními kauzami z doby předchozího vládnutí Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD). Podle organizátorů i médií se vpodvečer na náměstí u úřadu vlády shromáždily tisíce lidí. Vlastní protest na jiném místě zorganizovalo hnutí bývalého premiéra Igora Matoviče.

„Máme Slovensko rádi a budeme ho bránit. Ficovi a jeho vládě vůbec nejde o Slovensko,“ řekl z pódia u úřadu vlády šéf nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko (PS) Michal Šimečka. Podle něj se vládní politici zajímají jen o svou moc a svou beztrestnost. Šimečka ohlásil, že v případě potřeby budou protesty pokračovat.

Dav lidí skandoval hesla „Dost bylo Fica“, „Ostuda“ či „Toto vám neprojde“. Šlo o první velký protivládní protest od říjnového jmenování nynějšího Ficova kabinetu.

Demonstraci k sídlu vlády svolalo PS spolu s křesťanskými demokraty (KDH) a stranou Svoboda a Solidarita. Matovičovo hnutí Slovensko (předtím OLaNO) dříve během dne uspořádalo vlastní protest proti plánovanému zrušení elitní složky prokuratury; této akce se podle listu Denník N zúčastnilo několik desítek lidí.

Návrh na zrušení ÚSP a na snížení trestních sazeb za některé trestné činy včetně korupce a praní špinavých peněz, navrhla Ficova vláda bez širší odborné diskuse a ve sněmovně ho chce prosadit ve zrychleném režimu. Evropská komise i velvyslanectví Spojených států v Bratislavě vyzvaly Slovensko, aby nepokračovalo ve změnách trestního zákoníku ve zrychleném řízení a aby nerušilo elitní složku prokuratury bez důkladného uvážení. Fico dnes v reakci vzkázal americkému velvyslanci, aby se podobných vyjádření zdržel, a prohlásil, že americká ambasáda zasáhla do vnitřních záležitostí Slovenska.

  EU se musí sjednotit proti Rusku, napsal Fiala pro web Politico

ÚSP funguje už téměř 20 let. Fico proti němu začal vystupovat jako opoziční politik v uplynulých třech letech a poté, co policie začala v různých kauzách stíhat desítky lidí včetně policistů, soudců, vysokých úředníků či podnikatelů z období, kdy byl Směr-SD v minulosti u moci. Právě ÚSP dohlížel na vyšetřování těchto případů. Za korupci byl odsouzen také bývalý šéf ÚSP Dušan Kováčik.

Mohutné protivládní demonstrace, největší od pádu komunismu v roce 1989 v tehdejším Československu, zažilo Slovensko v roce 2018 po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Tato vražda vyústila v politickou krizi, v zájmu jejíhož řešení Fico rezignoval na funkci ministerského předsedy. O dva roky později jeho strana skončila v opozici po porážce v parlamentních volbách. Letos v září Směr-SD předčasné volby naopak vyhrál.

 ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com