Zelenskyj ve Washingtonu vyjádřil naději, že s USA bude moci i nadále počítat

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes na návštěvě Spojených států vyjádřil naději, že s touto zemí snad může i nadále počítat. Podle agentury Reuters to uvedl při zahájení klíčové návštěvy Washingtonu, kde se bude pokoušet zachránit návrh amerického prezidenta Joea Bidena na novou pomoc Ukrajině, který minulý týden zablokovali republikáni. Výměnou za podporu balíčku požadují výrazné zpřísnění americké imigrační politiky, což demokraté odmítají. Evropští zákonodárci pošlou americkému Kongresu žádost o pomoc Ukrajině.

„Nevzdáme se. Víme, co máme dělat, a vy se můžete spolehnout na Ukrajinu, a stejně tak doufáme, že se budeme moci spolehnout na vás,“ řekl Zelenskyj v projevu na Národní univerzitě obrany ve Washingtonu po úvodních slovech amerického ministra obrany Lloyda Austina.

V úterý se Zelenskyj setká s Bidenem a v 09:00 místního času (15:00 SEČ) také promluví v Senátu. Bidenova administrativa varovala Kongres, že neobnovení vojenské pomoci Ukrajině by mohlo zvrátit průběh války ve prospěch Ruska, což by pro Západ znamenalo bezpečnostní hrozbu.
Evropští zákonodárci pošlou americkému Kongresu žádost o pomoc Ukrajině

Více než stovka vysoce postavených evropských zákonodárců v úterý odešle svým protějškům ve Spojených státech společný dopis, v němž žádají o uvolnění další vojenské pomoci Ukrajině, informovala agentura Reuters. Společné prohlášení podepsali ve chvíli, kdy je ve Washingtonu na návštěvě ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve snaze zachránit návrh amerického prezidenta Joea Bidena na novou pomoc Ukrajině, který minulý týden zablokovali republikáni.

Otevřený dopis podepsali zákonodárci z nejméně 17 zemí včetně Francie, Německa, Itálie, Polska a Irska, uvedla agentura Reuters, podle níž je to známka rostoucích obav v Evropě ohledně pokračování americké podpory Ukrajině.

„Slyšíme obavy, které vyjadřují naši američtí přátelé. Američtí představitelé, demokraté i republikáni, již léta žádají Evropany, aby převzali větší odpovědnost za svou vlastní bezpečnost. S tímto legitimním požadavkem souhlasíme,“ uvedli v dopise zákonodárci v čele s Benjaminem Haddadem, francouzským poslancem ze strany prezidenta Emmanuela Macrona.

  Matovič jako ‚lobbista‘ Sputniku v Evropě. Aféra ruské vakcíny na Slovensku nekončí, OĽaNO se propadá

Evropští zákonodárci, mezi nimiž je i německý poslanec Michael Roth, šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu, a také jeho italský protějšek Giulio Tremonti, uvedli, že Evropané přispěli na pomoc Ukrajině od ruské invaze obdobně jako USA.“Vojenské výdaje navíc vzrostly v celé Evropě. Americká vojenská pomoc je však kritická a naléhavá,“ uvedli.

Republikáni chtějí výměnou za podporu balíku, který nyní zablokovali, zpřísnit kritéria pro žadatele o azyl, jejich požadavky ale výrazně komplikují schválení, neboť v otázce imigrační politiky s demokraty už roky nenachází společnou řeč. Na pomoc Kyjevu balík navržený v Senátu vyčleňuje přibližně 61 miliard dolarů (1,38 bilionu korun).

„Vítězství (ruského prezidenta Vladimira) Putina by povzbudilo naše nepřátele po celém světě: sledují nás a doufají, že se unavíme. Ukrajinci bojují, abychom my nemuseli,“ uvedli evropští zákonodárci.

Vedoucí představitelé Evropské unie se ve čtvrtek a v pátek sejdou na summitu v Bruselu, aby rozhodli o čtyřech tématech souvisejících s Ukrajinou – o zahájení přístupových rozhovorů s EU, o dlouhodobé pomoci Ukrajině v hodnotě 50 miliard eur (1,2 bilionu korun), o vojenské pomoci Kyjevu v hodnotě 500 milionů eur (asi 12 miliard korun) a rovněž o dvanáctém balíčku sankcí proti Rusku.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com