Nová polská vláda vedená Tuskem získala důvěru v parlamentu

Nová polská vláda vedená Donaldem Tuskem dnes získala důvěru poslanců Sejmu, dolní komory polského parlamentu. Podpořilo ji 248 zákonodárců, 201 bylo proti. Tusk dříve během dneška v Sejmu řekl, že Polsko se pod vedením nové vládní koalice vrátí na místo, které mu v Evropě náleží. Slíbil také, že jeho vláda bude usilovat o mobilizaci Západu na pomoc Ukrajině čelící ruské agresi.

Odpoledne jednání Sejmu narušil incident, kdy poslanec ultrapravicové Konfederace Grzegorz Braun hasicím přístrojem zhasil židovský svícen menoru hořící v předsálí parlamentního sálu. Ze současné schůze ho vedení dolní komory následně vyloučilo, neúčastnil se tak hlasování o vyslovení důvěry vládě. To se kvůli Braunově činu o nějaký čas opozdilo.

Zákonodárci stran nové polské koalice výsledek hlasování přijali skandováním „Donald Tusk“. Vládu tvoří Tuskova proevropská Občanská koalice, středová Třetí cesta a Nová levice.

Ve středu přísahu nových členů vlády přijme prezident Andrzej Duda, blízký spojenec strany Právo a spravedlnost, jejíž vláda v pondělí po osmi letech skončila. Analytici očekávají, že Duda může Tuskovu kabinetu komplikovat uskutečnění některých bodů volebního programu. Strany nové koalice si jako prioritu vytkly obnovení principů právního státu v Polsku, kvůli jejichž porušování vedla s Varšavou v uplynulých letech spory Evropská komise.
Polský krajně pravicový poslanec uhasil menoru v parlamentu

Poslanec polské ultrapravicové strany Konfederacja (Konfederace) Grzegorz Braun dnes v předsálí Sejmu, dolní komory parlamentu, hasicím přístrojem uhasil menoru, svícen, který je symbolem judaismu.

Novináři informující o dnešním dění v Sejmu natočili, jak Braun pomocí hasicího přístroje uhasil menoru stojící poblíž vánočního stromku. Přímo do obličeje také práškem zasáhl ženu, která se mu snažila zabránit v tom, aby přístroj používal, informují polská média. Halu zahalil oblak hasicího prostředku, který se usadil Braunovi na oblečení. „Skandál“ nebo „pane poslanče, jak se můžete takhle chovat?“, znělo na poslancovu adresu. Členové parlamentní ochranky přihlížející žádali, aby se rozešli.

  Londýn: Rusko chtělo podřídit většinu ukrajinských oblastí proruské správě

Braun řekl, že se za své chování nestydí. Později od řečnického pultu prohlásil, že „není možné, aby se v polském Sejmu odehrávaly akty talmudického kultu“.

Předseda Sejmu Szymon Holownia řekl, že na půdě parlamentu se stala „skandální věc“. Vedení dolní komory parlamentu Brauna vyloučilo ze současné schůze a rozhodlo, že na tři měsíce přijde o polovinu poslaneckého platu. Kvůli jeho chování se vedení Sejmu obrátí na prokuraturu.

„Ostuda. Toto zrovna udělal polský poslanec. Pár minut poté, co jsme tam oslavili (židovský svátek) chanuku,“ napsal na sociální síti X izraelský velvyslanec v Polsku Jaakov Livne, který sdílel video z incidentu.

Kardinál Grzegorz Ryś, předseda výboru pro dialog s judaismem polské biskupské konference, vzkázal, že se za Braunovo chování stydí. „Omlouvám se celé židovské komunitě v Polsku,“ uvedl.

Braun byl před rokem 1989 členem polského protikomunistického odporu, působil například v Polsko-česko-slovenské Solidaritě. V minulosti neúspěšně kandidoval na polského prezidenta, poslancem Sejmu se stal v roce 2019, letos v říjnu mandát obhájil. Patří k zastáncům naprostého zákazu potratů nebo umělého oplodnění metodou in vitro. Je stoupencem trestu smrti, monarchie a kritikem demokratického zřízení. V minulosti podpořil nápad formálně prohlásit Ježíše Krista polským králem. V době šíření covidu-19 podporoval teorie, že pandemie neexistuje a že si ji vymysleli politici a mainstreamová média. Podle agentury AP Braun také tvrdil, že existuje spiknutí s cílem přeměnit Polsko na „židovský stát“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com