Liberty má optimalizační plán, jejího dodavatele energií soud poslal do úpadku

Hutní společnost dnes představila svým hlavním partnerům podrobnosti optimalizačního plánu. Měl by vést k úplnému splacení pohledávek. Firma chce v lednu znovu zprovoznit vysokou pec, kterou od října drží v útlumu. Od středy ale bude bez energií. Jejich dodavatele, firmu Tameh, dnes soud poslal do úpadku. Tameh uvedl, že mu Liberty dluží dvě miliardy korun, z toho 1,2 miliardy korun jsou po lhůtě splatnosti. V Liberty nebude od středy v provozu prakticky nic, zaměstnanci by proto od pátku měli být doma. Odbory zatím neví, za jakých podmínek. Liberty Ostrava má i s dceřinými společnostmi 6000 zaměstnanců, v Tamehu pracuje přes 300 lidí.

Optimalizační plán má podle Liberty Ostrava zlepšit její provozní, obchodní a finanční výsledky. Firma tvrdí, že může být zisková a splatit pohledávky věřitelů. Počítá s výraznou podporou skupiny Liberty Steel bez nutnosti výraznějšího externího financování, ale také se vstupem strategických partnerů či prodejem nevyužitých pozemků a budov. Firma uvedla, že plán již získal podporu významného věřitele, jeho jméno ale nesdělila. Jedním z věřitelů huti je i stát, kterému Liberty dluží 1,5 miliardy korun. Se zástupci Liberty se ve středu odpoledne v Praze sejde ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Vláda minulý týden společnost vyzvala, aby předložila věrohodný plán restrukturalizace.

„Společnost se v lednu chystá zahájit proces znovuzprovoznění vysoké pece číslo 3. V následujících měsících pak zvýší výrobu v souladu s očekávaným oživením evropského trhu s ocelí,“ uvedla Liberty. Jedinou funkční vysokou pec drží Liberty od října v teplém útlumu za teplot podstatně nižších než při běžném provozu. Mluvčí huti Kateřina Zajíčková dnes potvrdila, že do teplého útlumu jsou odstaveny i koksárenské baterie číslo 1 i číslo 2.

Odboráři se dnes od vedení společnosti dozvěděli, že od pátku bude většina zaměstnanců doma takzvaně na překážkách ze strany zaměstnavatele. „Za jakých podmínek, to ještě budeme se zaměstnavatelem dojednávat. My si myslíme, že za této situace by měli být doma za 100 procent platu. Koksovna je v teplém útlumu, zbytek fabriky celý stojí a čeká se, až si pan Gupta s panem Mittalem někde vyřeší své spory,“ řekl ČTK předseda základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petr Slanina.

  Novým rektorem Ostravské univerzity by se měl stát Petr Kopecký

Tameh na sebe minulý týden podal insolvenční návrh, protože mu Liberty, jeho jediný zákazník, za služby už půl roku neplatí. Mluvčí Tamehu Patrik Schober dnes potvrdil, že společnost ve středu ukončí provoz. Přestane tak huti dodávat energie. Zaměstnanci podle mluvčího zatím stále chodí do práce.

Obě společnosti jsou úzce provázané ekonomicky i technologicky. Tameh Czech je někdejší závod Energetika, který byl postaven jako součást tehdejší Nové huti, nynější Liberty. Když huť vlastnila skupina ArcelorMittal, byla Energetika vyčleněna do samostatné firmy. V roce 2019 se majitelem huti stala Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty, Tameh ale zůstal majetkem společného podniku skupiny ArcelorMittal a polského holdingu Tauron.

V insolvenčním návrhu společnost Tameh uvedla, že má vůči věřitelům závazky po lhůtě splatnosti převyšující 255 milionů korun. „Tameh v současné době vyčerpal veškeré potenciální rezervy. Došly také zásoby uhlí, na nákup dalších surovin nejsou prostředky. Z toho důvodu nemůže Tameh pokračovat ve své činnosti. Situace přitom ohrožuje tisíce zaměstnanců obou společností,“ uvedl minulý týden Schober.

Hrozilo, že Tameh přestane dodávat huti energie už v pondělí. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr práce a sociálních věci Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pátek po jednání v Ostravě se zástupci firem řekli, že našli možnost, jak ještě dodat uhlí k tomu, aby mohla Liberty bezpečně odstavit koksovnu. „Společnost bude usilovat o úpravu smlouvy s hlavním dodavatelem energií s cílem nakupovat u něj za běžné tržní ceny,“ uvedla dnes Liberty. Uvádí, že je stále solventní a bude i nadále zaměstnancům vyplácet mzdy a plnit své závazky vůči zákazníkům.

Podle předsedy OS KOVO Romana Ďurča je situace hutí Liberty velmi vážná, negativní sociální dopady mohou zasáhnout až 100.000 lidí. Odbory proto vyzvaly vládní i opoziční politiky, aby při jednáních o firmě postupovali jednotně. Oslovily i velvyslanectví Velké Británie, kde má mateřská firma Liberty sídlo.

  Vystrčil končí ve vedení ODS. Vyloučil, že by to bylo kvůli Hradu

Liberty Ostrava vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Poslední dobou čelí poklesu poptávky. Za současnou neschopností splácet závazky ale může podle analytiků oslovených ČTK hlavně špatné vedení britským vlastníkem. Vygenerované peníze neuváženě půjčilo do jiných společností v Guptově koncernu, shodli se analytici.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com