Švédsko se letos členství v NATO nedočká, turecký parlament už nezasedne

Švédsko se letos schválení svého členství v Severoatlantické alianci nedočká. Turecký parlament, který společně s tím maďarským ještě o záležitosti nerozhodl, totiž už do konce roku nezasedne. Uvádí to dnes agentura AFP s odkazem na své parlamentní zdroje. Po úterním kladném posouzení v zahraničním výboru už švédskému vstupu do NATO chybí v Ankaře jen hlasování na plénu.

Turecký parlament má od dnešního dne oficiálně pauzu v zasedání a jeho plénum se sejde znovu až 15. ledna. Je však otázkou, zda se parlament bude ratifikací zabývat už na svém lednovém plenárním zasedání.

Turečtí vládní představitelé v posledních týdnech čím dál otevřeněji spojují tureckou podporu švédské žádosti o vstup do NATO se schválením prodeje bojových letounů F-16 Turecku v americkém Kongresu. Ve středečním rozhovoru s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem šéf turecké diplomacie Hakan Fidan uvedl, že očekává splnění slibů ze strany americké vlády a Kongresu ohledně prodeje nových bojových letounů a modernizaci částí stíhaček F-16, které již Turecko má.

Dříve však Ankara odůvodňovala svůj negativní postoj k rozšíření NATO o Švédsku přístupem této země k organizacím, které Ankara považuje za teroristické, například k Straně kurdských pracujících (PKK) či milicím YPG. Stockholm poukazuje, že zpřísnil svou legislativu proti terorismu a tím splnil turecké požadavky.

Rozšíření NATO musí schválit všechny členské země. Vedle Turecka Stockholm také čeká na kladné vyjádření maďarského parlamentu.

ČTK

  Expert: příklad charkovského odporu ukazuje, proč ruská propaganda nefunguje

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com