ČR lituje obětí konfliktu, odpovědnost za ně nese jen Rusko

Česká diplomacie v dopisu zaslaném Radě bezpečnosti OSN vyjádřila lítost nad oběťmi konfliktu na Ukrajině. Za ztráty životů na obou stranách podle ní nese odpovědnost Rusko, které válku svou agresí vyvolalo. Česko také potvrdilo svou podporu Ukrajině, uvádí dokument, který na síti X zveřejnil účet UN Report, který publikuje materiály z OSN. Ruský diplomat při OSN Dmitrij Poljanskij obvinil Česko ze zbabělosti a malomyslnosti.

Rusko na sobotní večer svolalo zasedání Rady bezpečnosti OSN kvůli ostřelování ruského Belgorodu a žádalo, aby se jednání zúčastnil i český zástupce a vysvětlil dodávky českých zbraní na Ukrajinu. Ministerstvo zahraničí účast českého diplomata odmítlo se zdůvodněním, že Česko nebude sloužit ruské propagandě.

České diplomatické zastoupení při OSN následně poslalo Radě bezpečnosti dopis se svým stanoviskem k záležitosti. „Česko lituje každé ztráty života způsobené nelegální a nesmyslnou agresivní válkou, kterou Rusko vede proti Ukrajině už téměř dva roky. Je to pouze Rusko, kdo je zodpovědný za desítky tisíc obětí na obou stranách konfliktu,“ uvádí dokument. Potvrzuje českou podporu Ukrajině, která je podle diplomacie plně v souladu s mezinárodním právem.

„Rusko bohužel opakovaně využilo platformu Rady bezpečnosti k šíření dezinformací a propagandy ohledně války. Nemáme důvod se domnívat, že dnešní (sobotní) jednání bude v něčem jiné, a proto se Česko nezúčastní,“ uvádí dopis. „Jasná a dlouhodobá česká pozice je, že Rusko musí okamžitě zastavit tuto válku a stáhnout své jednotky z celého území Ukrajiny. Je to jediná cesta k spravedlivému a trvalému míru v souladu s Chartou OSN,“ uzavřela česká diplomacie.

Moskva obvinila ukrajinské síly ze sobotního ostřelování ruského Belgorodu u ukrajinských hranic. Podle dnešních údajů ruských úřadů si ostřelování vyžádalo 22 mrtvých a přes 100 zraněných. Ukrajina podle Moskvy použila k útoku mimo jiné raketomety RM-70 Vampire české výroby.

  Do Bečvy zasažené katastrofou se po roce vrátily tuny ryb

Česko bylo jednou z prvních zemí, které poskytly Ukrajině vojenskou pomoc poté, co ji loni v únoru Rusko napadlo. Do začátku letošního října Ukrajině darovalo nepoužívaný vojenský materiál ze zásob české armády v pořizovací ceně 6,2 miliardy korun, zůstatková hodnota činila 1,2 miliardy. Zbraně na Ukrajinu posílají i čeští zbrojaři, na Ukrajinu vyvezli vojenský materiál za desítky miliard korun. Kromě podpory organizované státem se do vyzbrojování Ukrajiny zapojuje i veřejnost prostřednictvím sbírek.

Rusko v pátek provedlo největší vzdušný útok na Ukrajinu od začátku invaze loni v únoru. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu uvedl, že útok si vyžádal 39 životů a desítky zraněných. V sobotu ruský útok zasáhl obytný dům v centru Charkova, zraněno bylo 26 lidí.
Ruský diplomat při OSN obvinil Česko ze zbabělosti a malomyslnosti

Ze zbabělosti a malomyslnosti obvinil zástupce ruského velvyslance při OSN Dmitrij Poljanskij Českou republiku, která se odmítla zúčastnit zasedání Rady bezpečnosti OSN svolaného Ruskem kvůli sobotnímu ostřelování ruského Belgorodu. Moskva z něj viní ukrajinskou armádu a po Praze žádala, aby se jednání RB OSN zúčastnil její zástupce a vysvětlil české dodávky zbraní na Ukrajinu. Český ministr Jan Lipavský účast českého diplomata na zasedání odmítl.

„Vaše zbabělost a malomyslnost jsou zaznamenány. Předpokládáme, že Česká republika se již nebude účastnit zasedání Rady bezpečnosti OSN na téma Ukrajina,“ napsal Poljanskij v češtině v reakci na vyjádření šéfa české diplomacie na sociální síti X. Lipavský na platformě před tím napsal, že se Česko odmítá nechat Ruskem kamkoliv předvolávat. „Česko nebude sloužit lží otrávené propagandě agresora. Až bude chtít Rusko na půdě Rady bezpečnosti řešit stažení svých okupačních vojsk, rádi dorazíme,“ uvedl český ministr.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja na zasedání Rady bezpečnosti v noci na dnešek prohlásil, že české střely zabily civilisty v Belgorodu. Kritizoval také, že Praha nevyhověla ruské žádosti a zasedání v RB OSN se odmítla zúčastnit. Ukrajina podle tvrzení Moskvy použila k útoku mimo jiné raketomety RM-70 Vampire české výroby.

  Mám sondu a umělou výživu, přiznal Zeman. Babiš se vzdal podle něj brzy

Sobotní ostřelování bylo jedním z největších, kterému během války na Ukrajině Belgorod čelil. Údery podle ruských úřadů zasáhly výhradně civilní objekty.

Ukrajinská média s odvoláním na své zdroje napsala, že ukrajinské síly útočily na armádní cíle v Belgorodské oblasti a že výbuchy a požáry v Belgorodu zapříčinila neprofesionalita ruské protivzdušné obrany. Server RBK-Ukrajina také uvedl, že útok ukrajinských sil na ruskou armádní infrastrukturu je „následek“ barbarských pátečních ruských útoků na ukrajinská města.

Rusko, které Ukrajinu vojensky napadlo loni v únoru, v pátek podle Kyjeva uskutečnilo nejrozsáhlejší vzdušný útok na Ukrajinu od začátku své invaze, který napříč zemí připravil o život na 40 civilistů, další desítky jich zranil a způsobil rozsáhlé škody mimo jiné na infrastruktuře i civilních budovách.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com