Svět je v roce 2024; jeho příchod vítal směsí oslav i zasmušilých úvah

Na celé planetě začal rok 2024. Lidé ho přivítali směsí oslav, ale i zasmušilých úvah, napsala dnes agentura Reuters. Vzhledem k časovému posunu a různým časovým pásmům začalo v neděli v 11:00 SEČ nové datum nejprve platit na atolu Kiritimati, známém také jako Vánoční ostrov, který je součástí tichomořského státu Kiribati. Postupně se přidávaly další země, od Asie a Austrálie, přes Evropu a Afriku, až po Ameriku. Jako poslední se dnes ve 13:00 SEČ změny letopočtu dočkaly neobydlené tichomořské atoly: Bakerův ostrov a Howlandův ostrov.

Ohromující ohňostroje rozzářily oblohy nad řadou míst jako je Sydney, historická Akropole v Aténách, odrážely se ve skleněných stěnách nejvyšší budovy světa – mrakodrapu Burdž Chalífa ve Spojených arabských emirátech a doprovázely mimo jiné i oslavy v keňském Nairobi, popsala agentura AP.

Na pláži Copacabana v Riu de Janeiro slavily podle serveru listu O Globo na dva miliony lidí, v New Yorku podle agentury DPA jich byly nejméně statisíce. V New Yorku oslavy tradičně vyvrcholily spuštěním šestitunové křišťálové koule z obřího stožáru na náměstí Times Square, pak už se místem vznášely konfety, zněla melodie písně New York, New York a lidé se objímali a polibky se vítali v novém roce.

Oslavám přelomu roku se nevyhnuly tragédie – na různých místech Německa zemřeli podle místních médií tři lidé při silvestrovských oslavách kvůli výbuchům zábavní pyrotechniky. V Berlíně policisté v noci na dnešek zadrželi asi 300 osob, média už v neděli pozdě večer informovala o střetech policistů se stovkami lidí, kteří je ostřelovali pyrotechnikou. Ve Francii strážci zákona během novoročních oslav podle informací z noci zadrželi přes 200 osob.

V Česku oslavy příchodu nového roku záchranáři, policisté a hasiči většinou hodnotili jako klidné, nebo klidnější než v předchozích letech. Záchranáři ošetřovali lidi po požití alkoholu nebo zraněné zábavní pyrotechnikou, policisté vyjížděli k drobným potyčkám a v Praze dávali v centru pokuty za zakázané použití pyrotechniky. Hasiči hlásí méně výjezdů k požárům než ve stejnou dobu před rokem.

  Ruská armáda zastřelila ukrajinského válečného zajatce za frázi „Sláva Ukrajině“. Video 18+

Oslavy na různých místech světa doprovázela zvýšená bezpečnostní opatření i v kvůli obavám z možných nepokojů v souvislosti s válkou Izraele proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás, kromě New Yorku se to týkalo například také Paříže a dalších francouzských měst.

V samotném Pásmu Gazy, kde pokračuje izraelská vojenská operace proti Hamásu, panovala ponurá nálada a obyvatelé se spíše starali o přežití, popsal Reuters. Mrakodrapy v izraelském Tel Avivu byly nasvíceny na znamení výzvy k propuštění rukojmích, které stále zadržují palestinští ozbrojenci v Gaze, dodala AP. Pákistán podle ní v solidaritě s Palestinci zrušil novoroční oslavy a mnoho Iráčanů se ze stejného důvodu rozhodlo omezit oslavy na modlitby.

Oslavy konce roku zastínila také válka na Ukrajině, která se už téměř dva roky brání ruské vojenské agresi. Rusko i v noci na dnešek vyslalo na napadenou zemi podle Kyjeva 90 útočných dronů, přičemž protivzdušná obrana jich 87 zničila. V Rusku už druhý rok v řadě chyběl jinak obvyklý ohňostroj na Rudém náměstí v Moskvě a některá ruská města zrušila oficiální oslavy kvůli obětem v Belgorodu, kde podle ruských činitelů zemřely po sobotním ukrajinském ostřelování více než dvě desítky lidí.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com