Rakušan navrhne vládě prodloužit kontroly na hranicích se SR o 30 dní

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhne ve středu vládě prodloužení namátkových kontrol na hranicích se Slovenskem o dalších 30 dní. Sdělil to dnes ČTK. Kontroly, které mají bránit nelegální migraci přes české území, začaly loni v říjnu a podle posledního rozhodnutí kabinetu trvají zatím do středeční půlnoci.

Česko spustilo v koordinaci s Polskem kontroly na hranicích se Slovenskem 4. října, původně na deset dní. Kontroly následně zavedly další země v regionu. Polsko koncem minulého roku oznámilo, že kontroly na hranicích se Slovenskem prodlužuje o měsíc do 1. února.

V případě opětovného prodloužení dosáhne délka opatření na české hranici zhruba na čtyři měsíce. Rakušan při posledním prodloužení kontrol loni v listopadu řekl, že kabinet je připravený kontroly zmírnit, jakmile to bude možné.

Kontroly se na česko-slovenské hranici opakují po roce. V roce 2022 je kvůli přílivu migrantů ČR zřídila koncem září a trvaly do začátku února 2023. České úřady zdůrazňují, že situace je tentokrát výrazně lepší a namátkové kontroly jsou především prevencí, aby se po obdobných krocích okolních států migrační toky nepřesunuly do Česka.

ČTK

  Ve sváteční úterý počet nových případů covidu v Česku klesl na 470

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com