Verdikt, na jehož základě se Babiš omluvil Kalouskovi, přezkoumá ÚS

Rozsudek Nejvyššího soudu, na jehož základě se předseda ANO Andrej Babiš musel omluvit politikovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi, ještě přezkoumá Ústavní soud (ÚS). Babiš podal stížnost, zjistila ČTK z justičních databází. Babiš se loni v říjnu na sněmovním plénu omluvil, avšak avizoval, že se obrátí na ústavní soudce. Pravomocný rozsudek prý respektuje, ale nesouhlasí s ním.

Ve sporu šlo konkrétně o Babišův výrok, že Kalousek ještě jako náměstek rozkrádal ministerstvo obrany a „zabil lidi cez padáky“. Babiš slova pronesl v roce 2018 na schůzi Sněmovny před hlasováním o důvěře vládě ANO a ČSSD. Kalousek předtím Babiše kritizoval za to, že při vysvětlování kauzy Čapí hnízdo přísahal na zdraví svých dětí. Vyhrocenou diskusi přenášela televize.

Kalousek se bránil žalobou na ochranu osobnosti. U Okresního soudu pro Prahu-západ se původně domohl toho, že se mu má Babiš omluvit jak písemně, tak i na schůzi Sněmovny. Babiš ale svým odvoláním dosáhl zrušení verdiktu a soudy žalobu zamítly s tím, že prostředí Parlamentu zaručuje maximální míru svobody projevu. Uvedly také, že Babišovy výroky vůbec nebyly způsobilé zasáhnout do Kalouskových osobnostních práv.

Nejvyšší soud ale s takovým výsledkem nesouhlasil. Zdůraznil, že sporný výrok neměl žádnou obsahovou souvislost s jednáním o důvěře vládě. Babiš jím sledoval své osobní zájmy, když emotivně reagoval na Kalouskova slova. Výrok nelze pokládat za formu politického boje. Veřejně pronesená tvrzení, že Kalousek za působení na obraně rozkrádal veřejný majetek nebo zavinil něčí smrt, podle Nejvyššího soudu nepochybně mohla zasáhnout do jeho práv, za což Kalouskovi náleží omluva.

Žalovanými výroky Babiš narážel na Kalouskovo působení ve funkci náměstka ministra obrany a na několik kontroverzních zakázek z té doby, mezi nimiž byl i nákup padáků VTP-100. V roce 1997 zahynul při seskoku s tímto padákem voják a armáda poté toto vybavení nevyužívala. Nebylo ale prokázáno, že se stal trestný čin.

  Předlohu ANO o celostátním referendu Sněmovna neprojednala

Kalousek loni uvedl, že Babiš promarnil pět let, kdy se mohl omluvit z vlastní vůle. Takovou omluvu by prý s radostí přijal. Nakonec prý jen bere na vědomí, že Babiš splnil soudem uloženou povinnost.

ÚS Babišovu stížnost obdržel v polovině prosince. Rozhodnutí zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Kamila Abbasi.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com