Druhý nejvýše postavený člen Hamásu zemřel při izraelském úderu u Bejrútu

Zástupce šéfa politického křídla hnutí Hamás a vedoucí představitel této radikální palestinské skupiny v Libanonu Sálih Arúrí byl dnes zabit při izraelském vzdušném úderu na předměstí Bejrútu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na tři bezpečnostní zdroje, zprávu krátce nato potvrdil samotný Hamás. Izraelská armáda na dotaz Reuters uvedla, že zprávy zahraničních médií nekomentuje. Libanonský premiér Nadžíb Míkátí útok odsoudil jako „další zločin Izraele“, podle Reuters hodlá Bejrút podat stížnost k Radě bezpečnosti OSN. Podle izraelského listu Haarec se zastavila jednání mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás o další možné dohodě o izraelských rukojmích.

„Mučednická smrt místopředsedy politbyra Hamásu, šejka Sáliha Arúrího, při sionistickém úderu v Bejrútu,“ uvedlo hnutí Hamás v prohlášení, které odvysílal jeho oficiální kanál Aksá TV a další média.

Libanonská státní tisková agentura nejprve oznámila, že po explozi způsobené útokem dronu na jižním bejrútském předměstí Dahíja zemřeli čtyři lidé, později bilanci obětí zvedla na šest. Tato čtvrť je podle Reuters známou baštou libanonského islamistického hnutí Hizballáh, podporovaného Íránem a napojeného na Hamás. Podle libanonské agentury se v zasažené budově v době útoku „konalo setkání palestinských skupin“.

Pokud za útokem stojí skutečně Izrael, mohlo by to znamenat výraznou eskalaci blízkovýchodního konfliktu, upozornila agentura AP. Vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh loni v srpnu přislíbil, že se skupina bude tvrdě mstít za jakýkoli izraelský útok na palestinské představitele v Libanonu. Agentura AFP píše, že je to poprvé od vypuknutí války v Pásmu Gazy, co Izrael zaútočil na libanonské hlavní město, zatímco dosud se údery omezovaly na jih země v reakci na přeshraniční ostřelování obcí na severu Izraele ozbrojenci Hizballáhu.

Libanonský premiér Míkátí v prohlášení uvedl, že „tento nový izraelský zločin si klade za cíl vtáhnout Libanon do nové fáze konfrontace“ s Izraelem. Libanon podle agentury Reuters předloží Radě bezpečnosti OSN stížnost za „nehorázný“ útok na jižním předměstí Bejrútu a za všechna „nová izraelská porušení libanonské svrchovanosti“.

  EK chce před sankcemi proti Rusku znát viníky otravy Navalného

Poradce izraelského premiéra Benjamina Netanjahua Mark Regev v rozhovoru pro televizní stanici MSNBC připomněl, že Izrael se k útoku nepřihlásil, ale zdůraznil: „Ať už to udělal kdokoli, jedno musí být jasné: toto nebyl útok na libanonský stát. Ať to udělal kdokoli, provedl chirurgický úder proti vedení Hamásu.“

Arúrí byl významným představitelem politického křídla Hamásu a také jedním ze zakladatelů jeho vojenského křídla, brigád Kasám, které se 7. října podílely na brutálním vpádu na území jižního Izraele. Zároveň byl považován de facto za vůdce vojenského křídla Hamásu na okupovaném Západním břehu Jordánu a hlavního strůjce tamního ozbrojeného odporu, poznamenal zpravodajský server The Time of Iszrael. Spojené státy loni vypsaly odměnu pět milionů dolarů za informace vedoucí k jeho dopadení.

Izrael chce hnutí Hamás zcela zničit; vede proti němu válku v Pásmu Gazy v odvetě za jeho krvavé říjnové útoky. Někteří izraelští politici již dříve prohlásili, že Izrael bude pronásledovat a likvidovat vedoucí představitele Hamásu také v zahraničí a nejen na palestinských územích.

Haarec: Po smrti Arúrího se jednání Izraele a Hamásu o rukojmích zastavila

Jednání mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás o další možné dohodě o izraelských rukojmích se zastavila poté, co dnes při izraelském úderu na předměstí Bejrútu zemřel Sálih Arúrí. Na svých internetových stránkách to napsal izraelský list Haarec s odvoláním na arabské diplomatické zdroje.

Ty uvedly, že podle lidí zapojených do jednání zprostředkovaných Egyptem a Katarem „atentát změnil situaci a pokrok teď není možný“. Nyní jde o to, aby jakákoliv reakce, zejména z Libanonu, byla uměřená a umožnila případné pokračování rozhovorů, píše izraelský list.

Za prostřednictví Kataru, Egypta a Spojených států se Izrael s Hamásem koncem listopadu dohodl na několikadenním klidu zbraní. Během něho radikálové ovládající Pásmo Gazy propustili několik rukojmích, které 7. října zajali během vpádu na izraelské území. Podle informací izraelské strany nyní drží Hamás v Pásmu Gazy skoro 130 rukojmích, píše agentura DPA.

  Švédsko přebírá vedení EU, hodlá navázat na úspěšné české předsednictví

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com