Průzkum: Češi nesouhlasí s nižším růstem důchodů, nechtějí ale na ně platit víc

Většina Čechů nesouhlasí s pomalejším zvyšováním důchodů. Lidé ale zároveň většinou nechtějí sami dávat na penze více peněz prostřednictvím zvýšení daní nebo sociálního pojištění. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM), prováděného loni od konce září do začátku prosince.

Vláda Petra Fialy (ODS) loni zkrátila mimořádnou červnovou valorizaci penzí kvůli vysokému růstu cen. Ústavní soud ve středu veřejně projedná návrh poslanců opozičního hnutí ANO na zrušení novely. Vládní koalice také loni prosadila zpřísnění pravidel pro předčasné důchody a zpomalení řádných lednových valorizací. Mimořádné valorizace má nahradit dočasný přídavek. Také tímto zákonem se budou zabývat ústavní soudci. Se zpomalením růstu penzí podle průzkumu CVVM nesouhlasí 61 procent obyvatel Česka. Souhlas s krokem vlády vyjádřilo 31 procent lidí.

Větší podporu má snížení valorizace u pravicově orientovaných lidí. S pomalejším růstem penzí nesouhlasí hlavně příznivci levice a také lidé ve věku nad 65 let.

Naprostá většina Čechů souhlasí s tím, že důchodový systém v zemi potřebuje změnu. Myslí si to 78 procent účastníků průzkumu. Oproti minulému průzkumu z roku 2021 podíl lidí, kteří jsou pro změny, stoupl o osm procentních bodů. Aktuálně je nejvyšší od roku 2008.

Navzdory nesouhlasu s nižším růstem důchodů a požadavky na změnu systému penzí Češi vesměs odmítají odvádět na důchody více peněz, nebo pracovat déle. Proti zvýšení sociálního pojištění či daní, aby bylo možno udržet výši důchodů, je 58 procent dotázaných. Proti prodloužení povinné doby pojištění se staví 64 procent lidí a proti zvýšení věku odchodu do důchodu 84 procent. Čtyři pětiny Čechů také nechtějí důchody snižovat. Z vybraných opatření má podle CVVM většinovou podporu jen rozdělení důchodového systému na základní pilíř a spořicí pilíř, s čímž souhlasí 54 procent lidí.

  Německá ekonomika se zadrhla. Nevidíme známky možného oživení, varuje centrální banka

Průzkum provádělo CVVM loni od 28. září do 4. prosince. Zúčastnilo se ho 913 obyvatel České republiky starších 15 let.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com