Příměří by Rusku pomohlo vyřešit nedostatek zbraní, varoval Zelenskyj v Estonsku

Rusku chybí zbraně a případné příměří by mu poskytlo šanci vyzbrojit se, varoval dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který je na návštěvě v Estonsku. Zelenskyj podle agentury Reuters uvedl, že Rusko poté, co získalo přes milion kusů munice z KLDR, jedná o dodávkách střel také s Íránem.

„Vidíme, čeho se jim nedostává. Vidíme velký deficit dronů, dělostřelectva a i raket,“ uvedl podle serveru RBK-Ukrajina o ruských problémech se zbraněmi Zelenskyj. „Nestíhají. Je pravda, že ani ukrajinské sklady svět nestíhá naplnit. Ale svět dnes pomáhá Ukrajině a Rusko má nedostatek. Dejte Rusku dva nebo tři roky a může nás převálcovat,“ prohlásil ukrajinský lídr.

Ukrajinský prezident dodal, že od Íránu Rusko kupuje drony a jedná s ním také o dodávkách raket. Dohody ohledně raket ale podle něj Moskva s Íránem ještě nedosáhla.

Zelenskyj je druhým dnem na návštěvě Pobaltí. V Estonsku se dnes setkal s prezidentem země Alarem Karisem. „Naše silné přátelství je založené na sdílených hodnotách a ideálech, ke kterým směřujeme, demokracii a svobodě,“ napsal Karis o setkání se Zelenským na sociální síti X.

Ve středu ukrajinský prezident jednal ve Vilniusu s litevským prezidentem Gitanasem Nausédou, od něhož získal příslib další litevské pomoci. Z Estonska zamíří do Lotyšska.

Kyjev zatím tlak na zahájení diplomatických jednání s Ruskem nepociťuje, prohlásil ve středu ve Vilniusu Zelenskyj. Téma mírových rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem se ale v poslední době často objevuje v médiích.

Například podle serveru Politico uvažuje o potřebě zahájit ukrajinsko-ruská jednání americká prezidentská administrativa, přestože v jejích veřejných prohlášeních to zatím nezaznívá.

ČTK

  V USA začaly v reakci na rozhodnutí soudu zavírat potratové kliniky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com