Pavel chystá návštěvu Izraele a Kataru, jednat má s vrcholnými politiky

Prezident Petr Pavel chystá návštěvu Izraele a Kataru. V obou zemích se má setkat s vrcholnými politickými představiteli, například s izraelským prezidentem Jicchakem Herzogem či katarským emírem Tamimem bin Hamadem Sáním. Informoval o tom Hrad. Termín cesty není znám.

V Izraeli dále prezident bude jednat s premiérem Benjaminem Netanjahuem, předsedou Knesetu Amirem Ohanou, ministrem obrany Joavem Galantem nebo členem válečného kabinetu Bennym Gancem. Pavel se také setká s rodinami rukojmích, případně s propuštěnými rukojmími.

V Kataru bude Pavel hovořit s emírem a dále s místopředsedou vlády a ministrem obrany Chálidem bin Muhammadem Attíjou. Setká se také s krajany na českém velvyslanectví v Dauhá.

Izrael zahájil ofenzivu v Gaze v reakci na teroristický útok hnutí Hamás, které v oblasti vládne od roku 2007 a jehož ozbrojenci 7. října napadli izraelské pohraničí, kde povraždili na 1200 lidí a asi 240 osob unesli. Stovku rukojmích propustili koncem listopadu a na 130 lidí dál zadržují. Rozsáhlá izraelská vojenská operace v Gaze podle tamních úřadů zabila přes 23.000 Palestinců, včetně členů Hamásu.

V Izraeli by měl Pavel navštívit také jednu z napadených vojenských základen u Pásma Gazy. Izrael s ČR by zároveň měly podepsat memorandum o kybernetické spolupráci.

Krátce po útoku Hamásu navštívil Izrael jako první z evropských státníků ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). V říjnu do Izraele přiletěl také premiér Petr Fiala (ODS), na začátku prosince pak předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) společně se šéfkou Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09).

ČTK

  EU věří nejméně lidí v Česku od roku 2016, klesla i důvěra v NATO a OSN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com