Americko-britské údery zabily v Jemenu pět povstalců, Húsíové slíbili pomstu

Spojené státy a Británie dnes v noci s podporou několika dalších zemí udeřily ze vzduchu a z moře proti vojenským pozicím húsíjských povstalců na území Jemenu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na své zdroje, útoky poté potvrdili americký prezident Joe Biden a britský premiér Rishi Sunak. Noční údery zabily pět šíitských povstalců a dalších šest zranily, napsali povstalci na síti X. Slíbili rovněž, že akce nezůstane nepotrestána. Mluvčí Húsíů prohlásil, že údery byly neopodstatněné a že skupina bude i nadále napadat lodě mířící do Izraele.

„Americký a britský nepřítel nese plnou odpovědnost za zločinnou agresi proti našemu jemenskému lidu, která nezůstane bez odpovědi a potrestání,“ uvedli povstalci Húsíové v prohlášení. Údery označili za „podporu pokračování izraelského zločinu v Gaze“ a „brutální agresi proti Jemenské republice“, která vedla k úmrtí pěti členů jejich ozbrojených sil a dalších šest povstalců zranila.

Jemenští povstalci rovněž uvedli, že noční akce je neodradí od podpory palestinskému lidu a že budou pokračovat v zamezení plavby obchodním lodím v Rudém moři. Tam Húsíové od listopadu provedli na tři desítky útoků na obchodní lodě. Tvrdí, že na ně útočí kvůli válce Izraele v Pásmu Gazy a kvůli podpoře některých zemí izraelské vládě.

Reuters připomíná, že jde o první údery vedené proti šíitským povstalcům podporovaným Íránem přímo na území Jemenu od loňského listopadu, kdy Húsíové začali napadat námořní přepravu na klíčové obchodní trase v Rudém moři, podle nich na podporu palestinského hnutí Hamás v boji proti Izraeli. Podotýká také, že se jedná o dramatické rozšíření současného konfliktu z Pásma Gazy na další oblast Blízkého východu.

Podle jednoho z amerických představitelů, kteří si přáli zůstat v anonymitě, byly údery vedeny z letadel, lodí a ponorek. Mířily na více než desítku míst na území Jemenu s cílem oslabit vojenské schopnosti Húsíů a neměly pouze symbolický charakter.

Húsíové podle jiného z amerických představitelů dosud nesáhli k odvetě a americké a britské námořnictvo v Rudém moři je dobře připraveno se případně bránit. Po provedených úderech nicméně není v plánu situaci v oblasti dále eskalovat, dodal.

Vůdce Húsíů ve čtvrtek ovšem prohlásil, že jakýkoli americký úder na jeho hnutí nezůstane bez odpovědi. Představitelé povstalců pak po útocích varovali, že Spojené státy a Británie zaplatí za tuto „do nebe volající agresi“ vysokou cenu.

Mluvčí jemenských povstalců dnes ráno na síti X uvedl, že americko-britský úder na Jemen nemá žádné opodstatnění a že skupina bude v útocích na lodě směřující do Izraele nadále pokračovat.

Člen politického vedení Húsíů Muhammad Buchajtí prohlásil, že Spojené státy a Británie si „brzy uvědomí, že přímá agrese vůči Jemenu byla největší hloupostí v jejich historii“. Buchajtí na síti X také napsal: „Amerika a Británie udělaly chybu, když rozpoutaly válku proti Jemenu, protože se nepoučily ze svých předchozích zkušeností.“

Zástupce Húsíů Abdal Kádir Mortada bezprostředně po dnešních útocích na síti X oznámil, že řada míst v Jemenu včetně hlavního města Saná a pobřežní provincie Hudajdá se v časných pátečních hodinách stala terčem „americko-sionisticko-britské agrese“. Povstalci provozovaná televize Al-Masírá poté na svém telegramovém účtu specifikovala, že údery byly vedeny mimo jiné na leteckou základnu poblíž mezinárodního letiště u hlavního města, na tábor u města Saada, lokality v blízkosti letiště v přístavním městě Hudajdá, na mezinárodní letiště v provincii Táizz a na pobřežní okres Abs.

  Ruský mladík se přiznal k účasti na plánu k vydírání Tesly

Húsíové, kteří se během občanské války zmocnili velké části Jemenu na západě země při pobřeží Rudého moře, prohlašují, že útočí na lodě napojené na Izrael nebo směřující do izraelských přístavů. Mnohé z napadených plavidel však žádné vazby na Izrael neměly.

Americká armáda ve čtvrtek ještě před údery oznámila, že Húsíové vypálili další protilodní balistickou střelu na mezinárodní námořní trasy v Adenském zálivu. Šlo již o sedmadvacátý útok těchto povstalců od 19. listopadu.

Rusko: Údery v Jemenu jsou dalším překrucováním rezolucí Rady bezpečnosti

Ruské ministerstvo zahraničí dnes kritizovalo noční americké a britské údery proti povstalcům v Jemenu s tím, že jsou další příkladem překrucování rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Rada jen den před údery vyzvala povstalce k okamžitému zastavení útoků na obchodní lodě v Rudém moři. Právě kvůli nim v noci na dnešek USA a Británie k útokům v Jemenu přikročily.

„Americké letecké útoky na Jemen jsou dalším příkladem překrucování rezolucí Rady bezpečnosti OSN ze strany Anglosasů,“ řekla dnes podle agentury Reuters mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Dodala, že americké a britské údery jsou „naprostým ignorováním mezinárodního práva“ a „eskalují situaci v regionu“.

Rovněž Peking dnes vyjádřil znepokojení ohledně eskalace napětí v regionu kolem Rudého moře. „Vyzýváme zúčastněné strany, aby se chovaly zdrženlivě a předešly rozšíření konfliktu,“ uvedla mluvčí čínského ministerstva zahraničí. Vyzvala rovněž, aby „všechny strany společně udržovaly bezpečnost mezinárodních vodních cest a neobtěžovaly civilní lodě, protože je to škodlivé pro globální ekonomiku a obchod“.

USA s Británií a s podporou Austrálie, Kanady, Nizozemska a Bahrajnu udeřily ze vzduchu a z moře proti vojenským pozicím húsíjských povstalců na území Jemenu v reakci na útoky, které povstalci vedou proti obchodním lodím v Rudém moři od listopadu. Húsíové své akce zdůvodňují válkou Izraele v Pásmu Gazy, která začala 7. října teroristickým útokem palestinského hnutí Hamás na Izrael.

Podporu americko-britským úderům dnes vyjádřila také například Francie, Dánsko či Nizozemsko. „Húsíové svými ozbrojenými akcemi nesou extrémně vážnou odpovědnost za eskalaci v regionu,“ uvedlo francouzské ministerstvo zahraničí s odkazem na útoky povstalců na lodě v Rudém moři. Dánský ministr zahraničí Lars Lökke Rasmussen označil americko-britské údery za „akt sebeobrany“ a nizozemský premiér Mark Rutte je podpořil s tím, že mají zajistit volný pohyb lodí Rudým mořem.

Náměstek britského ministra obrany James Heappey dnes BBC řekl, že Británie v nejbližší době neplánuje další údery proti vojenským cílům Húsíů v Jemenu. „Minulý večer to byla omezená, přiměřená a nezbytná reakce,“ uvedl. Rovněž britský premiér Rishi Sunak označil údery za „nutné a přiměřené“.

  Satelitní snímky ukazují ruské lodě naložené patrně ukrajinským obilím, píše CNN

USA zasáhly v Jemenu přes 60 cílů, útoky odsoudil Írán a jeho spojenci

Spojené státy s několika spojenci v noci na dnešek zasáhly v Jemenu přes šedesát cílů tamních šíitských povstalců na celkem 16 místech, informovalo regionální velitelství americké armády CENTCOM. Útoky, které jsou odvetou za útoky povstalců Húsiů na obchodní lodě v Rudém moři, odsoudili jemenští povstalci i jejich spojenci Írán a libanonský Hizballáh a také palestinský Hamás. Rusko americké údery označilo za porušení mezinárodního práva a požádalo o svolání mimořádné Rady bezpečnosti OSN. Povstalci uvedli, že v útocích na lodě v Rudém moři budou pokračovat.

Spojené státy spolu s Británií a s podporou Austrálie, Kanady, Nizozemska a Bahrajnu udeřily ze vzduchu a z moře proti vojenským pozicím húsíjských povstalců na území Jemenu v reakci na útoky, které povstalci vedou proti obchodním lodím v Rudém moři od listopadu. Húisové své akce zdůvodňují válkou Izraele v Pásmu Gazy, která začala 7. října teroristickým útokem palestinského hnutí Hamás na Izrael.

Podle CENTCOM zasáhly dnes v noci spojenecké jednotky velitelská a kontrolní stanoviště jemenských povstalců, muniční sklady, odpalovací systémy či radarové systémy protivzdušné obrany.

Ruské ministerstvo zahraničí ráno označilo útoky za porušení mezinárodního práva, Moskva kvůli vývoji požádala o svolání Rady bezpečnosti OSN.

Podle íránského ministerstva zahraničí jsou útoky „jasným porušením jemenské suverenity“ a porušením mezinárodního práva. „Dějí se ve snaze rozšířit podporu USA a Británie válečným zločinům sionistického režimu proti palestinskému lidu,“ uvedl Teherán s odkazem na válku Izraele v Pásmu Gazy.

Též libanonský Hizballáh, který na severní hranici Izraele bojuje s tamní armádou, označil noční údery za „americkou agresi“ opět dokazující, že USA se podílí na „masakrech sionistického režimu“ v Gaze a regionu. Člen vedení jemenských povstalců Muhammad Alí Húsí považuje útoky za „barbarské“, povstalci dali najevo, že ve svých operacích hodlají pokračovat.

Teroristická organizace Palestinský islámský džihád, která působí v Pásmu Gazy vedle Hamásu a útočí rovněž na Izrael, dnes podle televize Al-Džazíra vyzvala arabské a islámské země, aby přistoupily k akci „proti agresi vůči Jemenu, který povstal na obranu Gazy a svatých muslimských míst v Palestině“.

Poradce iráckého premiéra Fádí Šamarí dnes vyjádřil obavy, že „Západ rozšiřuje konflikt mezi Izraelem a Hamásem“ a zvyšuje napětí v regionu.

Ke zdrženlivosti a zabránění eskalace v regionu vyzvala Saúdská Arábie, která v jemenské občanské válce začala v roce 2015 pomáhat tamní mezinárodně uznávané vládě prezidenta Abdar Mansúra Hádího v boji proti šíitským povstalcům. Sunnitská Saúdská Arábie a šíitský Írán, které podporují opačné strany konfliktu, se loni v březnu dohodly po sedmi letech na obnovení diplomatických vztahů a díky tomu se začala nadějně vyvíjet i mírová jednání v jemenské válce zprostředkovávaná OSN.

USA nestrpí útoky na námořní dopravu, vzkázal Biden Húsíům po úderech v Jemenu

Spojené státy nebudou jemenským povstalcům Húsíům tolerovat útoky na nákladní lodě v Rudém moři, řekl dnes americký prezident Joe Biden. Americká armáda společně s Británií a s podporou Austrálie, Bahrajnu, Kanady a Nizozemska úspěšně podnikla útoky proti různým húsíjským cílům, uvedl také šéf Bílého domu. Britský premiér Rishi Sunak řekl, že britské letectvo provedlo cílené údery proti vojenským zařízením Húsíů. Washington a jeho spojenci prohlásili, že cílem je obnovit stabilitu v Rudém moři. Rusko útokům na Jemen požádalo, aby se dnes sešla Rada bezpečnosti OSN. Írán je označil za porušení jemenské suverenity.

  The Ukrainian Week: Rusko by mělo být vyloučeno nejen z UNESCO, ale i z dalších mezinárodních organizací, jako je OSN.

Biden Húsíům vzkázal, že „nebude váhat a nařídí další opatření na ochranu našich lidí a volného pohybu zboží v mezinárodním obchodu na jedné z nejdůležitějších obchodních cest na světě“. Premiér Sunak povstalce obvinil, že svými „nebezpečnými a destabilizujícími útoky“ způsobily zásadní narušení životně důležité námořní trasy, což vedlo k růstu cen komodit“.

Podle prohlášení britského ministerstva obrany existují po útocích předběžné známky, že „schopnosti Húsíů útočit utrpěly“. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle agentury Reuters řekl, že útoky mířily na lokality spojené s húsíjskými bezpilotními letouny, balistickými střelami a střelami s plochou dráhou letu, pobřežními radary a zařízeními pro kontrolu vzdušného prostoru.

Spojené státy se domnívají, že za všemi fázemi húsíjských útoků je Írán, řekl nejmenovaný americký činitel.

„Rusko požádalo, aby se v souvislosti s americkými a britskými útoky na Jemen konala naléhavá schůzka Rady bezpečnosti OSN,“ uvedlo podle agentury TASS ruské zastoupení při OSN. Schůzka je naplánovaná na 10:00 místního času (16:00 SEČ).

Ke zdrženlivosti a zabránění eskalaci vyzvala po dnešních útocích Saúdská Arábie. Její ministerstvo zahraničí uvedlo, že země situaci sleduje s „velkým znepokojením“. Rijád v posledních měsících vedl mírová jednání s Húsíi, kteří ovládli velkou část Jemenu, zejména při pobřeží Rudého moře. Saúdská Arábie stála v čele Západem podporované koalice, která se povstalcům postavila.

Írán, který Húsíe dlouhodobě podporuje, útoky odsoudil. „Považujeme je za jasné porušení jemenské suverenity a územní integrity a za porušení mezinárodního práva,“ řekl mluvčí íránského ministerstva zahraničí.

Podle libanonského šíitského hnutí Hizballáh rovněž podporovaného Teheránem „americká agrese znovu potvrzuje, že USA jsou partnerem sionistického nepřítele v páchání tragédií a masakrů v Pásmu Gazy a regionu“.

Jde o první údery vedené proti těmto šíitským povstalcům přímo na území Jemenu od loňského listopadu, kdy Húsíové začali napadat námořní přepravu na klíčové obchodní trase v Rudém moři. Húsíové prohlašují, že tak činí na podporu palestinského hnutí Hamás, proti němuž po teroristických útocích ze 7. října vede válku Izrael, a tvrdí, že útočí na lodě napojené na Izrael nebo směřující do izraelských přístavů. Mnohé z napadených plavidel však žádné vazby na Izrael neměly.

Po Rudém moři je přepravována přibližně desetina objemu světového obchodu. Tato důležitá námořní cesta vede do Suezského kanálu, který je nejkratším spojením mezi Asií a Evropou. Kvůli zhoršené bezpečnostní situaci v Rudém moři se velké dopravní společnosti této oblasti vyhýbají a jejich lodě plují oklikou kolem mysu Dobré naděje. To ale plavbu o několik dnů prodlužuje a prodražuje ji.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com