KLDR ruší orgány pro vztahy s Jižní Koreou, chce ústavně zakotvit její odloučení

Severní Korea zrušila vládní organizace, které mají na starosti vztahy s Jižní Koreou, včetně záležitostí sjednocování a mezikorejského turistického ruchu. Vůdce KLDR Kim Čong-un kromě toho vyzval parlament země k přijetí ústavního dodatku, jenž by Jižní Koreu označil za striktně oddělenou zemi a nepřítele číslo jedna. Informovaly o tom agentury Reuters a AP s odvoláním na státní média.

Severokorejská agentura KCNA dnes uvedla, že rozhodnutí zrušit příslušné vládní úřady, které se zabývají dialogem a spoluprací s jižním sousedem, bylo přijato na pondělní schůzi parlamentu země. Podle státních médií budou uzavřeny tři takové agentury.

Během proslovu před severokorejskými poslanci Kim obvinil Jižní Koreu a Spojené státy ze zesilování napětí v regionu. Prohlásil, že pro KLDR už nadále není možné usilovat o usmíření a mírové znovusjednocení s Jižní Koreou.

Kim parlament vyzval, aby na příštím zasedání do ústavy zanesl definici Jižní Koreje coby „nepřátelskou zemi číslo jedna“. Soul podle něj usiluje o zhroucení severokorejského režimu a sjednocení pohlcením.

„Nechceme válku, ale nemáme v úmyslu se jí vyhýbat,“ citovala vůdce KCNA.

Napětí na Korejském poloostrově je nejsilnější za několik posledních let. Kim vystupňoval předvádění severokorejských zbraní, zatímco Spojené státy, Jižní Korea a Japonsko posílily společná vojenská cvičení a zostřily strategie jaderného odstrašení.

Koreje jsou od konce korejské války z let 1950-53 formálně stále ve válečném stavu, protože spolu nikdy nepodepsaly mírovou smlouvu.

ČTK

  Ukrajinci prý zajali ruského generála, velitele jednoho ze čtyř uskupení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com