Od středečního odpoledne hrozí v ČR silná ledovka, sever Čech zasype sníh

V Česku hrozí vyjma východu země od středečního odpoledne do čtvrtečního dopoledne tvorba ledovky. V Čechách může mít na většině území místy tloušťku i nad pět milimetrů. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V pásu od Krušných hor po Jizerské hory očekávají meteorologové během středečního odpoledne a noci na čtvrtek trvalejší sněžení.

„Během středečního odpoledne (17. 1.) očekáváme od jihozápadu sněžení, které bude od jihu přecházet do deště, i mrznoucího, na severu se mrznoucí déšť vyskytne přechodně až večer. Proto na většině území, vyjma jihovýchodu, hrozí mrznoucí déšť s tvorbou ledovky,“ uvedli meteorologové. Na severu a severozápadě území může od středečního poledne do čtvrtečního rána napadnout přes sedm centimetrů nového sněhu za 12 hodin, dodali.

Varování ČHMÚ před tvorbou ledovky platí pro většinu území ČR od středečního poledne, v Čechách je převážně s vysokým stupněm nebezpečí. „Místy se může vytvářet silná ledovka s tloušťkou dosahující i nad 5 mm,“ uvedli meteorologové. Upozorňují, že v oblastech se silnou ledovkou je vysoké nebezpečí úrazů a hrozí četná nehodovost. Doporučují omezit vycházení ven a autem by lidé měli vyjíždět jen v nezbytných případech.

Meteorologové rozlišují několik ledových jevů. Ledovka je zrádná, vzniká jako průvodní jev mrznoucího deště nebo mrznoucího mrholení, kdy na zemský povrch dopadají kapky přechlazené vody nebo kapky dopadají na povrch o teplotě pod nulou. Bývá čirá a mnohdy naprosto hladká. Vzniká nejen na cestách, ale i na větvích, plotech či sloupech. Náledí vzniká zmrznutím vody nebo sněhu na zemi. Námraza se tvoří zmrznutím drobných kapek mrznoucí mlhy při jejich styku s povrchem země či s povrchy objektů a předmětů o teplotě pod bodem mrazu.

ČTK

  Babiš bude jednat s lídry opozice o prodloužení nouzového stavu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com