Moskevský soud vyměřil Girkinovi čtyři roky vězení za výzvy k extremismu

Moskevský soud dnes vyměřil čtyři roky vězení ruskému nacionalistovi a kritikovi Kremlu Igoru Girkinovi za výzvy k extremistické činnosti. Informovala o tom ruské média. Odsouzený – známý též jako Igor Strelkov – už dříve vinu odmítl. Bývalý důstojník tajné služby FSB od jara 2014 velel milicím proruských separatistů na východě Ukrajiny. Nizozemský soud ho v roce 2022 v nepřítomnosti odsoudil na doživotí kvůli podílu na vraždě 298 lidí na palubě malajsijského letadla sestřeleného v létě 2014 nad východní Ukrajinou. Rusko osoby odsouzené v případu letu MH17 odmítá vydat.

Girkin si má podle dnešního verdiktu odpykat trest ve vězeňské kolonii se všeobecným režimem. Soud mu zároveň podle agentury Reuters zakázal používat internet po dobu tří let od jeho propuštění. Ruská státní agentura TASS upozornila, že soud započítal odsouzenci dobu, kterou strávil ve vazbě, tedy asi sedm měsíců. Verdikt zatím není pravomocný a Girkinova obhajoba už uvedla, že se proti němu odvolá.

Třiapadesátiletý Girkin je stoupencem ruské války proti Kyjevu, ale ostře na sociální síti kritizoval ruské úřady včetně prezidenta Vladimira Putina za neschopnost projevenou ve válce, která trvá už téměř dva roky. Po kritice šéfa Kremlu ho loni v červenci zadrželi a obvinili z extremistických výzev. V listopadu Girkin z vazby oznámil, že chce kandidovat na ruského prezidenta. Soudní proces začal v Moskvě v prosinci a prokurátor žádal téměř pět let za mřížemi.

Případ je bedlivě sledován coby znamení toho, jak dalece bude Kreml tolerovat agresivní kritiku svého válečného počínání na Ukrajině, podotkla dnes agentura Reuters.

Před soudem se dnes podle serveru The Moscow Times sešly desítky Girkinových spolubojovníků a příznivců, kteří tam čekali na verdikt, neboť do budovy nesměli. Po ohlášení rozsudku jeden z jeho následovníků zakřičel „Ukrajina zvítězila!“, popisuje zpravodajský web, podle něhož Girkinova manželka Miroslava Reginská svého muže před budovou soudu označila za „politického vězně“. Nevoli nad verdiktem vyjadřovali i další Girkinovi spojenci. Policie na místě zadržela několik lidí, uvedl nezávislý portál Sota.

  Ukrajina požaduje vyloučení Ruska z UNESCO

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com