Předlohu ANO o celostátním referendu Sněmovna neprojednala

Předlohu poslanců opozičního hnutí ANO o uzákonění celostátního referenda dnes Sněmovna neprojednala. Zamítla s ohledem na postoj koaliční většiny návrh program mimořádné schůze, kterou nechali poslanci ANO k návrhu ústavního zákona svolat. Předloha leží v dolní komoře od loňského dubna, vláda Petra Fialy (ODS) se k ní postavila záporně.

„Přímá demokracie v podobě referenda je sice výjimečnou a doplňkovou formou rozhodování, ale v případě zásadních otázek vnitřních nebo zahraniční politiky státu institutem velice chybějícím a žádoucím,“ řekla ještě před hlasování o návrhu programu předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová. Potřebu uzákonit pravidla obecného všelidového hlasování zdůrazňují celospolečenské otázky, jako je korespondenční volba, přijetí eura, unijní migrační pakt nebo právo veta v EU, podotkla Schillerová, která se v závěru vystoupení potýkala s potížemi s hlasem.

Ještě před předsedkyní klubu ANO mluvil skoro hodinu lídr opozičního hnutí SPD Tomio Okamura. Kriticky upozorňoval na to, že návrh ANO zakazuje hlasování o vystoupení České republiky z Evropské unie a ze Severoatlantické aliance i o změně ústavního pořádku, tedy třeba o zrušení Senátu. Jde podle něj ve srovnání s ústavní předlohou poslanců hnutí SPD o osekaný a omezený návrh. Obecně iniciativu hnutí ANO ohledně obecného všelidového hlasování však Okamura ocenil.

Opřel se také do záporného stanoviska Fialovy vlády, která návrh ANO označila za „problematický, neboť řada společenských otázek vyžaduje nepopulární opatření, na nichž je velice těžké dosáhnout konsensu napříč politickým spektrem, jakkoli jsou fakticky nezbytné“. „Fialova vládní pětikoalice si osobuje právo diktovat občanům to, k čemu nemá politický mandát, to, s čím většina společnosti nesouhlasí. Ale tomu se říká diktatura, ne demokracie,“ prohlásil Okamura.

Pravidla všelidového hlasování navrhovaná SPD leží ve Sněmovně od listopadu 2021, tedy prakticky od počátku nynějšího volebního období. Poslanci je předloni v březnu jen rozjednali.

  V Mostě hořela skladovací hala, jeden člověk se nadýchal kouře

V minulém volebním období poslanci projednávali hned několik předloh k zavedení obecného referenda. K závěrečnému hlasování se ale nedostali. Lidové hlasování se nyní může konat na obecní a krajské úrovni.

 ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com