Rakušan by dnes Putina ve vaku na mrtvoly na ministerstvu nevyvěsil

Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) by nyní zvolil jinou formu, jak upozornit na vraždění žen a dětí na Ukrajině, než když koncem roku 2022 vyvěsil na ministerstvu vnitra podobiznu ruského prezidenta Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly. Na síti X dnes Rakušan uvedl, že v souvislosti s tehdejším rozhodnutím zpytuje svědomí a při propojení politiky s aktivismem se necítil úplně nejlíp.

Obraz Putina ve vaku na mrtvoly, umístěný mezi českou a ukrajinskou vlajku, se na budově vnitra na Letné objevil předloni v říjnu v rámci připomínky vzniku Československa. Rakušanův úřad tehdy sdělil, že má velkoplošná instalace poukázat vedle vzniku Československa také na odhodlanost bránit demokratické hodnoty svrchovaného státu. Vystavení podobizny na státním úřadu dosud Rakušanovi vyčítají někteří odpůrci a politici.

Rakušan dnes napsal, že při své pondělní debatě v Karviné dostal pytel se svou fotkou a dotazem, zda nezpytuje svědomí. „Určitě ho zpytuju. Je hranice mezi tím, co si člověk může dovolit jako občan a jako ministr. A jestli je správné k tomu využít oficiální instituci,“ dodal. Propojení politiky s aktivismem tehdy zažil poprvé a necítil se úplně nejlíp. „Jako symbol mi to ale v danou chvíli přišlo správné, protože Putin se svým režimem je vrah malých dětí a žen na Ukrajině. Nesmíme to popírat a musíme to dávat najevo. S odstupem času bych už k tomu ale zvolil jinou formu,“ doplnil.

Podobizna se vztahovala k ruské invazi na Ukrajinu, od jejíhož začátku nyní uplynuly bez měsíce dva roky. Česko od začátku konfliktu patří mezi nejvýraznější podporovatele Ukrajiny, přijal také statisíce ukrajinských uprchlíků.

ČTK

  Vidím světlo na konci tunelu. V lednu dorazí léky na covid, říká imunolog Hel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com