Ruští krasobruslaři budou mít po diskvalifikaci Valijevové olympijský bronz

Mezinárodní bruslařská unie (ISU) rozhodla, že po diskvalifikaci Kamily Valijevové za doping získá Rusko za soutěž krasobruslařských družstev na zimních olympijských hrách v Pekingu 2022 místo zlata bronz. Valijevová zároveň přijde také o titul z mistrovství Evropy, jež se konalo měsíc před olympiádou.

ISU dnes po pondělním verdiktu Sportovního arbitrážního soudu (CAS), jež potrestal Valijevovou čtyřletým zákazem startů a diskvalifikací od prosince 2021, zveřejnila nové pořadí soutěže družstev ze ZOH, kterou vyhrálo Rusko. Na první místo se podle očekávání posunul tým USA, druhé je původně třetí Japonsko.

Ruský tým však diskvalifikován nebyl a ISU mu pouze odečetla body za výsledky Valijevové, nepřičetla ale body ostatním družstvům. Rusko tak kleslo z první na třetí pozici, kterou uhájilo o bod před Kanadou, jež se tak posunu na medailovou příčku nedočkala.

Zástupci Kanady a Ruska v první reakci uvedli, že zváží možnost odvolání. „Skate Canada je postojem ISU v dlouho očekávaném případu udělování medailí mimořádně zklamána,“ sdělila národní bruslařská federace. „Silně s rozhodnutím ISU nesouhlasíme a zvážíme všechny možnosti odvolání,“ dodala Skate Canada.

Odvolání proti úpravě výsledků plánuje Ruský olympijský výbor. „Máme za to, že podle současných pravidel ISU nemohou sankce pro individuálního sportovce, v tomto případě Kamily Valijevové, vést k revizi výsledků týmové soutěže,“ uvedl.

Tehdy patnáctiletá Valijevová získala v olympijské soutěži družstev pro Rusko maximální počet 10 bodů za vítězství v krátkém programu a volné jízdě. Bez jejích 20 má v upraveném pořadí Rusko na kontě 54 bodů, o bod víc než čtvrtá Kanada. Bronzovou medaili však vzhledem ke své diskvalifikaci Valijevová nedostane.

„ISU je v souvislosti s realizací tohoto rozhodnutí v úzkém kontaktu s Mezinárodním olympijským výborem a příslušnými členskými federacemi,“ uvedla ISU.

Kvůli diskvalifikaci ze soutěží od 25. prosince 2021 odebrala bruslařská unie podle očekávání Valijevové titul mistryně Evropy, jež se konalo v lednu 2022 v Tallinnu. Na první pozici se posunula její krajanka Anna Ščerbakovová, na druhou příčku další Ruska Alexandra Trusovová a svou medailovou sbírku rozšířila bronzem Belgičanka Loena Hendrickxová, jež před dvěma týdny vyhrála ME v Kaunasu. Česká reprezentantka Eliška Březinová si polepšila na 20. pozici.

  Plíšková, Kvitová a Krejčíková budou hrát ve Wimbledonu o 3. kolo

Valijevová přišla také o čtvrté místo z individuální soutěže na ZOH v Pekingu, do níž směla podmínečně nastoupit po zveřejnění svého dopingového případu a pod tlakem okolností nenaplnila roli favoritky. Po její diskvalifikaci se Březinová v olympijském pořadí posune na 19. místo.

Valijevová měla v prosinci 2021 na ruském šampionátu pozitivní test na trimetazidin. Po zveřejnění dopingového nálezu během ZOH v Pekingu se hájila tvrzením, že se jí zakázaná látka do těla dostala náhodou z dědečkových léků. Ruský tribunál začátkem loňského roku rozhodl, že závodnice nenese za kauzu žádnou vinu.

Proti tomu se k CAS odvolaly světová i ruská antidopingová agentura. WADA požadovala pro Valijevovou čtyřletý zákaz startů. RUSADA navrhovala udělit mladé reprezentantce jen napomenutí a žádala o ponechání zlaté medaile z olympijské soutěže družstev. ISU žádala její diskvalifikaci ze všech soutěží od data pozitivního nálezu. Arbitráž kauzu projednávala v listopadu a nakonec se přiklonila na stranu WADA a ISU.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com