České házenkářky se mohou ve Finsku přiblížit postupu na ME

České házenkářky ve čtvrtek ve Finsku odehrají předposlední z šesti zápasů kvalifikace mistrovství Evropy. Svěřenkyně norského trenéra Benta Dahla se zatím s bilancí dvou vítězství a porážek dělí se stejným bodovým ziskem o druhé místo ve skupině s Portugalskem a očekávaná výhra nad severským outsiderem by je mohla přiblížit k postupu. V prvním vzájemném duelu v říjnu Češky deklasovaly soupeře 31:21.

Po zápase ve Finsku zakončí národní tým kvalifikaci v neděli v Plzni zápasem s Portugalskem. Skupinu bez ztráty bodu vede Nizozemsko, které si po dvou výhrách nad Českem z přelomu února a března již s předstihem zajistilo účast na šampionátu. Na závěrečný turnaj projdou první dva týmy z každé skupiny a čtyři nejlepší celky z třetích míst. Euro budou na přelomu listopadu a prosince hostit Rakousko, Maďarsko a Švýcarsko.

Pokud Češky ve čtvrtek proti poslednímu týmu tabulky nezaváhají, mohla by jim v nedělním utkání v Plzni k druhému místu stačit i porážka maximálně o tři branky, a to za předpokladu, že Portugalky podle očekávání podlehnou Nizozemsku. Dahlovy svěřenkyně by v takovém případě před závěrečným zápasem kvalifikace měly o dva body více než soupeř z Pyrenejského poloostrova a lepší vzájemnou bilanci, neboť v úvodním duelu na podzim zvítězily venku 30:26.

„Do obou (zbylých) zápasů musíme vlítnout a od začátku hrát naši hru. Bude hodně důležité urvat body, které potřebujeme. O mistrovství Evropy rozhodně přijít nechceme,“ uvedla křídelnice Anna Franková na svazovém webu.

Zápas ve Finsku by měl být podle papírových předpokladů jasnou záležitostí. Seveřanky ještě nikdy nestartovaly na velké akci a ve skupině dosud nezískaly ani bod. Doma vysoko podlehly Portugalsku i Nizozemsku.

„I když Finky prohrály všechna utkání ve skupině, určitě je to soupeř, kterého bychom neměly podceňovat. Utkání doma nám to ukázalo. Měly jsme výborný vstup, ale ke konci prvního a na začátku druhého poločasu jsme trochu polevily a nechaly hrát Finky jejich hru. I když papírově bychom měly být lepší tým než ony, nesmíme polevovat a musíme se soustředit po celé utkání,“ řekla v nahrávce pro média spojka Markéta Šustáčková.

  Nejsledovanějším pořadem olympiády bylo finále sportovního lezení

Na minulém evropském šampionátu Češky chyběly, předtím na něm startovaly třikrát za sebou. Jejich maximem je osmé místo z let 1994 a 2002. Hned po závěru kvalifikace čeká národní tým boj o olympijské hry.

Češky se díky osmé příčce na prosincovém mistrovství světa představí v jedné ze tří čtyřčlenných kvalifikačních skupin. Od 11. do 14. dubna se o dvě místa na olympiádě postupně utkají s domácím Španělskem, Nizozemskem a Argentinou.

„Nejdůležitější pro nás teď bude soustředit se na první týden, to je nyní hlavní. Máme jeden cíl, tím je postup na mistrovství Evropy. A pak máme jeden sen – pokusit se kvalifikovat na olympijské hry,“ řekl Dahl.

Zápas ve Finsku začne ve čtvrtek v 17:30.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com