Všichni zájemci o Dukovany přislíbili nadpoloviční zapojení českého průmyslu

Většinu prací na stavbě nového jaderného bloku v Dukovanech by měl zajistit český průmysl. Nadpoloviční podíl tuzemských firem na projektu postupně přislíbili všichni tři uchazeči v dohodách o spolupráci s Aliancí české energetiky, která zastupuje největší tuzemské technologické firmy v oblasti jaderné energetiky. Dnes večer dohodu uzavřel americký Westinghouse, který počítá se 70procentním zapojením českého průmyslu. Firma to sdělila ČTK. Už dříve pak dohodu podepsaly také francouzská EDF a jihokorejská KHNP, které přislíbily minimálně 65procentní účast tuzemských firem.

Projekt nového reaktoru by měl být největší investicí České republiky v novodobé historii, podle dřívějších prohlášení vlády i ČEZ má nový reaktor stát asi 160 miliard Kč v cenách z roku 2020. Přesná cena bude známa až po ukončení soutěže.

Finální nabídku na stavbu jaderného bloku v Dukovanech podali na konci října všichni tři přihlášení zájemci, tedy americká společnost Westinghouse, korejská KHNP a francouzská EDF. Spolu s tím uchazeči podali i nezávazné nabídky na další tři reaktory. Nabídky vyhodnocuje společnost ČEZ, která má tendr na starosti. Vláda by vyhodnocené nabídky měla dostat v únoru.

Nový blok by měl být dokončen do roku 2036. Vedle jednoho bloku v Dukovanech vláda uvažuje o možném rozšíření tendru na další tři bloky.

Aliance představila loni analýzu, podle níž může český průmysl zajistit až dvě třetiny dodávek pro připravované nové jaderné bloky v České republice. Jednotliví zájemci o dukovanský tendr zpočátku zapojení českých firem do projektu komentovali spíše zdrženlivě či neurčitě, od loňského podzimu však začali postupně deklarovat zájem o širokou účast českého průmyslu.

Výsledkem jsou dohody o spolupráci, které zájemci postupně podepsali s Aliancí české energetiky. Nejprve v září uzavřela aliance dohodu s KHNP, v prosinci s EDF a dnes také s firmou Westinghouse. „Naše projekty technologie AP1000 významně těží z rozsáhlé lokalizace kritických výrobních a servisních prací. Očekáváme, že 70 procent prací na tomto významném projektu bude zadáno českým firmám,” řekl prezident společnosti Westinghouse pro energetické systémy David Durham. Dohoda, kterou společně s Westinghouse uzavřela také partnerská firma Bechtel, má podle podniku usnadnit účast firem z ČR do všech připravovaných projektů v Česku.

  Zhroucené Rusko by bylo velkým nebezpečím, řekl Pavel v on-line diskusi o válce

Podle výkonného ředitele aliance Josefa Perlíka jde o významný krok ve vzájemné spolupráci všech zúčastněných stran. Věří, že dohody zajistí vysokou účast českých firem na stavbě v Dukovanech i v případných dalších projektech v regionu.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku. Vedle nových klasických reaktorů ČEZ připravuje také stavbu malých modulárních reaktorů. První z nich by měl vzniknout v Temelíně.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com