Farmáři v pondělí zablokují magistrálu v Praze, chtějí odstoupení od Green Dealu

Blokádou pražské magistrály upozorní část farmářů v pondělí 19. února na podle nich špatnou situaci českého zemědělství. Ministrovi zemědělství Marku Výbornému (KDU-ČSL) také předají dopis s požadavkem, aby česká vláda odstoupila od Zelené dohody pro Evropu (Green Deal). Na tiskové konferenci v Praze to novinářům řekli předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy a Asociace svobodných odborů ČR Bohumír Dufek a bývalý prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek. Do Prahy by podle nich mohlo v pondělí přijet 600 až 1000 traktorů či další zemědělské techniky. Velké oborové organizace jako Agrární komora, Zemědělský svaz a Asociace soukromého zemědělství se do tohoto protestu nezapojí.

Do Prahy farmáři podle mluvčího pražského magistrátu Víta Hofmana chtějí přijet v několika kolonách, například z Panenského Týnce, Lovosic, z nájezdu na D1 od Benešova, z Cukráku nebo z D11. V 06:00 by měla technika zastavit provoz magistrály v obou směrech, a to až na několik kilometrů. Od budovy ministerstva zemědělství v centru Prahy mají protestující naplánovaný odjezd v 11:00, uvedl dnes Hofman v tiskové zprávě po pondělním jednání zástupců magistrátu se zemědělci.

„Akce bude mít výrazný negativní vliv na dopravu, a to nejen v místě blokády na magistrále, ale i v širokém okolí a teoreticky i na příjezdech do Prahy. Akce však může negativně ovlivnit i městskou hromadnou dopravu včetně přesahu do Středočeského kraje,“ doplnil Hofman.

Ministra Výborného farmáři v dopise podle Jandejska požádají o to, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu, tedy dohody o přechodu EU k obnovitelným zdrojům energií. „Je to zvěrstvo proti lidem. Zemědělci jsou v úzkých, není to jen otázka České republiky, ale celé Evropy,“ řekl. Čeští zemědělci podle něj mají také nejnižší podpory z celé EU a národní dotace se neustále snižují. Farmářům také škodí nárůst dovozu ze zahraničí. „Všechno je postavený na hlavu. Česká republika má dostatek půdy na to, aby v základních komoditách byla soběstačná. Musely bychom ale investovat a vytvářet podmínky pro nový zemědělce,“ dodal.

  Premiér Babiš je ve střetu zájmů, uvedl Senát

Dufek si dnes stěžoval na to, že s ním Výborný a premiér Petr Fiala (ODS) nekomunikují. Výborný to na dnešním sněmovním zemědělském výboru vyvrátil. Poukázal na to, že Dufek u něj byl minulý týden na řádně domluveném jednání a podle něj neavizoval, že se chce postavit do čela nějakých protestů. Ujistil, že ministerstvo nikdy neuvažovalo ani nehodlá do budoucna uvažovat o zrušení takzvané zelené nafty. Má porozumnění pro kritiku přebujelé administrativy, kterou podle něj vytvářejí úředníci v Evropské komisi. „Rozčiluje mě to úplně stejně jako ty protestující,“ řekl ministr poslancům.

Dufek i Jandejsek požádali lidi o to, aby v pondělí zvážily cesty do Prahy. „Náš zájem není lidem dělat problémy, jde nám o to, abychom změnili podmínky hospodaření,“ řekl Jandejsek. Pokud vláda od Green Dealu neodstoupí, budou následovat větší nepokoje, jaké byly například v Německu či ve Francii, dodal. V pondělí večer se podle Dufka rozhodne o tom, v jaké podobě budou protesty pokračovat.

Proti pondělnímu protestu se dnes vymezil například předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslav Šebek. „My si myslíme, že jsou to aktivity, které mají za cíl rozkolísat zavedené demokratické struktury v tomto státě,“ uvedl. Agrární komora nebo Zemědělský svaz už dříve uvedly, že s národními protesty vyčkají až na výsledky jednání, které, například ve čtvrtek, povedou s Výborným a Fialou.

Výborný: Ministři EU budou 26. února jednat o protestech zemědělců

Ministři zemědělství zemí EU se 26. února sejdou mimořádně v Bruselu a jediným tématem jejich jednání mají být protesty zemědělců v Evropě a také reakce Evropské komise na ně. ČTK a Českému rozhlasu to dnes ve Sněmovně řekl ministr Výborný (KDU-ČSL). Je podle něj potřeba zmírnit byrokracii, která na zemědělce dopadá.

  Maturanti by se mohli do škol vrátit nejdříve koncem ledna

„My jsme skutečně původně neměli mít radu ministrů a 26. února se sejdeme v Bruselu a jediným tématem budou aktuální protesty zemědělců v Evropě. Aspoň takto jsme zatím domluveni. S tím, že budeme řešit i ty možné reakce i ze strany Evropské komise,“ řekl ministr.

„Je určitě legitimní právo kohokoli protestovat, ale musím říct, že vždy se věci spíše dojednávají lépe u pracovního stolu, u jednání, než někde na ulici,“ uvedl ministr. Poukázal na plánované čtvrteční jednání se zemědělci, kterého se má zúčastnit i premiér Petr Fiala (ODS). Má se na něm hovořit třeba o nastavení společné zemědělské politiky i o zmírnění administrativy.

O protestech předtím hovořil se členy sněmovního zemědělského výboru, jehož jednání se účastni. Ujistil poslance například o tom, že ministerstvo nikdy neuvažovalo ani nehodlá do budoucna uvažovat o zrušení takzvané zelené nafty. Má porozumění pro kritiku přebujelé administrativy, kterou podle něj vytvářejí úředníci v Evropské komisi. „Rozčiluje mě to úplně stejně jako ty protestující,“ řekl poslancům. Připomněl například, že Brusel má připravit změnu metodiky, aby kontrol skutečně ubylo.

Také podle předsedy zemědělského výboru Michala Kučery (TOP 09) jsou protesty opodstatněné, pokud jde třeba o byrokracii. „Já za těmi protesty vidím ty jednotlivé sedláky, kteří celý den tráví někde na poli nebo na traktoru, večer musí sedět u počítače a snažit se vyplňovat nějaké formuláře. Často to není lehké ani pro kvalifikované pracovníky v tom oboru,“ řekl novinářům.

Zemědělci v poslední době protestují v mnoha evropských zemích kvůli nesouhlasu s unijní Zelenou dohodou pro Evropu, jejímž cílem je dosáhnout klimatické neutrality sedmadvacítky do roku 2050. Zemědělci upozorňují také na rostoucí náklady nebo na podle nich neférovou zahraniční konkurenci.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com