Fiala jednal se šéfkou EP o bezpečnosti i protestech zemědělců

Zastoupení Čechů v institucích EU, bezpečnost i protesty zemědělců byly hlavními body dnešního jednání premiéra Petra Fialy (ODS) se šéfkou Evropského parlamentu Robertou Metsolaovou. Fiala to řekl na tiskové konferenci po jednání. Podle něho je třeba naslouchat skutečným příčinám protestů zemědělců, kterými jsou přílišná regulace a striktně nastavené požadavky.

Návštěva Metsolaové je podle Fialy speciální kvůli blížícím se evropským volbám ale také letošnímu výročí vstupu ČR do EU. Oba politici spolu hovořili o řadě aktuálních i dlouhodobých témat týkajících se Evropy, uvedl Fiala. Jednali také o protestech zemědělců. „Jsme si vědomi toho, že musíme snížit byrokracii,“ řekl Fiala. Je podle něj potřeba nastavit pro zemědělce rozumné požadavky týkající se ochrany životního prostředí, cílem je najít takové řešení, při kterém budou zemědělci moci naplnit požadavky a zároveň budou konkurenceschopní. ČR je připravena podílet na hledání evropského řešení, doplnil premiér.

Fiala s Metsolaovou jednali také o zastoupení českých občanů v evropských orgánech, v posledních měsících se situace podle premiéra výrazně zlepšuje a Češi v evropských institucích získávají vyšší pozice, což přispívá mimo jiné k lepší informovanosti.

Podle Metsolaové s Fialou hovořili také o Ukrajině, předsedkyně EP ocenila českou pomoc zemi napadené Ruskem. „Ukrajinská bezpečnost je i evropskou bezpečností,“ řekla. Diskutovali také další výzvy, kterým čelí čeští občané i občané dalších zemí Evropy, podle Metsolaové je potřeba vést s lidmi dialog a reagovat na frustrace. Je třeba naslouchat a následně jednat, řekla.

Šéfka EP plánuje navštívit všechny členské státy EU a povzbudit tamní občany k účasti ve volbách. V Česku naposledy přišlo k eurovolbám 28,72 procenta voličů. Podle Metsolaové je důležité, aby občané nenechali za sebe rozhodovat jiné lidi. EP je podle ní místem, kde se bude rozhodovat o směřování v bezpečnosti, obraně, životním prostředí, ochraně zemědělců, migraci nebo o rozšíření EU, řekla dnes po jednání s předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09).

  V pátek přibylo v Česku 56 případů koronaviru, nikdo nezemřel

Metsolaová s Pekarovou Adamovou hovořily i o bezpečnosti, odolnosti i nedostatečném zapojení Čechů do institucí EU. S předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) jednala o migrační a azylové politice, zemědělské politice i o evropském aktu o svobodě médií.

Na Pražském hradě předsedkyni EP odpoledne přijal také prezident Petr Pavel. V podvečer debatovala se studenty na Vysoké škole ekonomické, kde apelovala na mladé lidi, aby přišli hlasovat v evropských volbách. Upozornila, že hlas mladé generace může mít velký význam pro konečné výsledky. Podle Metsolaové se to ukázalo při brexitu, kdy mladší voliči ve výrazně větší míře než starší hlasovali pro setrvání v EU, jejich volební účast ale byla menší a referendum těsným výsledkem skončilo rozhodnutím o odchodu Británie z unie.

Šéf Senátu podpořil vyšší účast v eurovolbách kvůli významu EU na dění v ČR

Složení a fungování Evropského parlamentu je podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila důležité pro dění členských zemích EU. Češi by to měli zohlednit vyšší účastí v letošních evropských volbách, která byla doposud méně než třetinová, řekl dnes novinářům Vystrčil. Uvedl to po jednání s předsedkyní Evropského parlamentu Robertou Metsolaovou, která se zasazuje o zvýšení účasti v eurovolbách ve všech členských zemí EU.

„Zárukou naší prosperity a bezpečnosti není jenom členství v NATO, ale i členství v EU,“ uvedl předseda Senátu. Podle něj by kampaň každého uskupení měla být zaměřena na to, aby lidé v červnu k evropským volbám přišli. „Aby více vnímali skutečně to, že jak funguje Evropský parlament, je důležité i pro jednotlivé členské země EU,“ uvedl Vystrčil. Předpokládá, že se v tom budou angažovat také jednotliví členové horní parlamentní komory nebo Senát jako celek při akcích k 20. výročí členství ČR v EU.

Evropský parlament rozhoduje společně s Radou EU, kterou tvoří zástupci vlád, na legislativních aktech a rozpočtu unie. Jmenuje Evropskou komisi, kterou může také sesadit. Podle Metsolaové je důležité, aby občané nenechali za sebe ani v evropských volbách rozhodovat jiné lidi. Evropský parlament je podle ní místem, kde se bude rozhodovat o směřování v bezpečnosti, obraně, životním prostředí, ochraně zemědělců, migraci nebo o rozšíření EU.

  Výbuch munice v Ostravě zabil jednoho člověka, práce pyrotechniků skončila

Vystrčil s Metsolaovou mluvil o Evropské aktu o svobodě sdělovacích prostředků, kterou chce Evropský parlament uložit členským státům povinné zajišťování plurality médií a ochranu proti vládnímu, politickému, ekonomickému i soukromému vměšování. Předseda Senátu to pokládá za výzvu pro národní parlamenty, aby se více postavili za žurnalisty ze zemí s totalitním režimem, v nichž jsou porušována lidská práva a svobody, včetně projevů rasismu a xenofobie.

Metsolaová podle Vystrčila opětovně ocenila kvalitu českého předsednictví EU ve druhé polovině předloňského roku. „Pochvala byla opakovaná a nebyla v žádném případě kýmkoli vyžadovaná,“ uvedl předseda Senátu.

Pekarová jednala se šéfkou EP o volbách, bezpečnosti či Češích v institucích EU

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se šéfkou Evropského parlamentu (EP) Robertou Metsolaovou dnes hovořila o bezpečnosti, odolnosti i nedostatečném zapojení Čechů do institucí Evropské unie. Řekla to novinářům po jednání. Metsolaová by chtěla, aby v červnových volbách do EP hlasovalo více Čechů než obvykle. Parlament je podle ním místem, kde se rozhoduje o směřování Evropy i Česka v některých oblastech.

Pekarová Adamová považuje bezpečnost za důležité téma pro všechny. „Pro Českou republiku též, protože jsme velmi blízko Ukrajině a Ukrajina je stále ve válce. Musíme hovořit o řešeních, pomoci Ukrajincům vyhrát válku, protože ruský imperialismus je tu a bude tu i v budoucnosti,“ řekla.

Odolnost je podle ní důležitá na všech úrovních, zmínila energetickou soběstačnost či trh. Co se týče nízké reprezentace Čechů v institucích EU, počty se podle šéfky Sněmovny pomalu zvyšují, nicméně stále je na čem pracovat. Ocenila, že Metsolaová je jednou z těch, kdo Čechům dává šanci ve svém týmu a v institucích.

Předsedkyně EP plánuje navštívit všechny členské státy EU a povzbudit tamní občany k účasti ve volbách. V Česku naposledy přišlo k eurovolbám 28,72 procenta voličů. Podle Metsolaové je důležité, aby občané nenechali za sebe rozhodovat jiné lidi. EP je podle ní místem, kde se bude rozhodovat o směřování v bezpečnosti, obraně, životním prostředí, ochraně zemědělců, migraci nebo o rozšíření EU.

  Reportáž z nejproočkovanější obce Česka. O třetí dávce tu nechtějí slyšet

Metsolaová dnes dopoledne také na náměstí Jana Palacha spolu s předsedkyní Sněmovny uctila památku obětí tragické události na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Pachatel tam před Vánocemi zastřelil 14 lidí, dalších 25 lidí zranil a pak spáchal sebevraždu. Metsolaová promluvila i s rektorkou Univerzity Karlovy Milenou Králíčkovou. Na fakultě začne v pondělí letní semestr, studenti a zaměstnanci se vrátí k akademickému životu i v hlavní budově na náměstí Jana Palacha.

Šéfka EP řekla, že chtěla vyjádřit solidaritu, pro ni osobně bylo důležité se sejít s pedagogy, studenty a zástupci instituce, kterou označila za centrum svobody projevu a slova. Pekarová Adamová tento krok Metsolaové ocenila.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com