Brusel schválil ČR dotace v hodnotě 17,9 miliardy Kč z mimořádného fondu obnovy

Evropská komise dnes schválila České republice dotace ve výši 702 milionů eur (17,9 miliardy Kč) v rámci mimořádného fondu obnovy určeného na zmírnění následků hospodářské krize. Česko podle komise splnilo podmínky, aby mohlo další finance z Národní plánu obnovy získat. Unijní exekutiva to uvedla ve své tiskové zprávě.

„Po posouzení žádosti o platbu předložené 6. prosince 2023 komise předběžně dospěla k závěru, že Česko uspokojivě splnilo 28 milníků a cílů stanovených v prováděcím rozhodnutí Rady pro vyplacení druhé a třetí splátky,“ uvádí se v prohlášení komise.

„V rámci Národního plánu obnovy jsme připravili řadu programů na podporu energetických úspor, využívání obnovitelných zdrojů energie, ale také na digitalizaci nebo reformy v oblasti bydlení a vzdělávání. Proto jsem rád, že se nám daří plnit milníky a cíle a můžeme tak realizovat důležité projekty, které pomohou zajistit lepší budoucnost České republiky,“ reagoval na schválení dotace ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Ministerstvo průmyslu doplnilo, že před faktickým vyplacením peněz musí ještě žádost posoudit tři poradní výbory Evropské komise. Výplatu peněz lze podle ministerstva očekávat počátkem dubna.

„Dobrých zpráv není nikdy dost a 17,9 miliard Kč není málo. Dle komise Česko splnilo podmínky a mělo by brzo, po dokončení procedur, dostat další část financí na Národní plán obnovy. Peníze půjdou na lepší železnice, digitalizaci, nebo do onkologie,“ uvedla na sociální síti X eurokomisařka Věra Jourová.

Finance mají mířit mimo jiné na budování vysokokapacitních internetových sítí. „Tato investice pomůže Česku vyřešit problémy s internetovým připojením,“ uvedla Evropská komise s tím, že podle nedávné zprávy má v Česku jen 53 procent domácností pevné sítě s velmi vysokou kapacitou, včetně optických sítí, zatímco v celé EU je průměr 73 procent.

  Nový jízdní řád na pražské železnici otevře zastávku Eden

Investice budou směřovat i do obnovy lesů. „Česko zasáhly v posledních letech dvě ekologické krize. Zaprvé, v důsledku kůrovce bylo v roce 2020 pokáceno více stromů než v letech 1990 až 2016 dohromady,“ informovala EK. Zadruhé, Česko postihla rozsáhlá sucha, která vedla i k ničivému lesnímu požáru v Národním parku České Švýcarsko v roce 2022. „Aby se takovým krizím v budoucnu zabránilo, bude český plán financovat znovuzalesnění více než 12.000 hektarů a výstavbu 40 lesních nádrží pro zadržování vody,“ dodala komise.

První řádnou platbu schválila Evropská komise České republice již loni v únoru, tehdy šlo o dotace v objemu 928 milionů eur (23,6 miliard Kč). V letošním roce plánuje Česko podat žádost o proplacení i čtvrté a páté tranše Národního plánu obnovy. Zatím ale není rozhodnuto, zda půjde o jednu žádost za obě tranše dohromady (jako tomu bylo nyní), nebo dvě samostatné žádosti.

Národní plán obnovy má šest pilířů: digitální transformaci, ekologickou transformaci a fyzickou infrastrukturu, vzdělávání a trh práce, výzkum, vývoj a inovace, veřejnou správu a zdravotnictví. Loni v září Evropská komise schválila jeho revidovanou podobu a současně s tím i zvýšení objemu peněz určených pro Česko o 2,2 miliardy eur na 9,2 miliardy eur (234,2 miliardy korun). Z toho 736 milionů eur (18,7 miliardy korun) tvoří peníze z projektu REPowerEU, které mají jít na investice do rozvodné sítě, obnovitelných zdrojů a čisté dopravy. Peníze z Národního plánu obnovy může Česko čerpat v devíti platbách.

Národní plán obnovy vznikl v EU ke zmírnění dopadů epidemie covidu-19 a znovunastartování ekonomiky s využitím evropských peněz z Nástroje pro oživení a odolnost EU v letech 2021 až 2027. Primárním cílem českého plánu obnovy je zvýšení ekonomické prosperity a zkvalitnění života.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com