Ministři schválili zahájení vojenské námořní mise EU v Rudém moři

Ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes na jednání v Bruselu schválili zahájení vojenské námořní mise EU v Rudém moři. Jejím cílem je zajistit bezpečí obchodních námořních tras, na které útočí jemenští povstalci. ČTK to potvrdily diplomatické zdroje. Strategické velení mise Aspides by mělo sídlit v Řecku, operace ale budou řízeny z italské fregaty. Za Česko se do operace zapojí dva příslušníci armády, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský, žádné bližší podrobnosti ale neposkytl.

„Spuštěním EUNAVFOR ASPIDES Evropská unie rychle reaguje na nutnost obnovit námořní bezpečnost a svobodu plavby ve vysoce strategickém námořním koridoru. Operace bude hrát klíčovou roli při ochraně obchodních a bezpečnostních zájmů, v zájmu EU i širšího mezinárodního společenství,“ uvedl k formálnímu zahájení operace šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

Jak Rada EU zdůraznila ve svém prohlášení, operace má „obranný mandát“ a bude „doprovázet plavidla a chránit je před možnými útoky na moři“. Mise by měla působit v oblasti kolem hlavních námořních tras, v úžině Báb al-Mandab, v Hormuzském průlivu, ale i v mezinárodních vodách v Rudém moři, Adenském zálivu, Arabském moři, Ománském zálivu a v Perském zálivu. „Velitelem operace bude komodor Vasilios Griparis a velitel sil kontradmirál Stefano Constantino. Velitelství operace bude sídlit v řecké Larisse,“ dodala Rada EU.

Jemenští šíitští povstalci Húsíové, kteří ovládají velkou část Jemenu včetně hlavního města Saná, od listopadu útočí na komerční plavidla v oblasti. Tvrdí, že útoky jsou reakcí na válku Izraele proti Hamásu v Pásmu Gazy a na podporu, kterou některé země poskytují izraelské vládě. Húsíjské povstalce podporuje Írán.

Agentura DPA dnes informovala, že německá armáda se chce unijní operace zúčastnit s fregatou Hessen. Válečná loď s asi 240 vojáky vyrazila již 8. února z námořní základny ve Wilhelmshavenu směrem do Středozemního moře. Naposledy se nacházela v přístavu na řeckém ostrově Kréta. Loď je vybavena mimo jiné protileteckými střelami, zbraně umístěné na plavidle jsou schopny zasáhnout cíle až na vzdálenost 160 kilometrů. Díky svému radaru může sledovat vzdušný prostor o rozloze celého Severního moře, dodala německá agentura.

  Biden oznámil sankce proti firmě, která budovala Nord Stream 2

„Zapojení Česka do těchto misí bylo historicky na úrovni jednotlivců, kteří tam pracovali v určitých štábních rolích. Nemáme lodě, které bychom tam mohli poslat. Podobné mise ale podporujeme,“ prohlásil již dříve český ministr zahraničí Jan Lipavský. Dnes pouze uvedl, že se za Česko mise zúčastní dva lidé. Detaily zatím neposkytlo ani ministerstvo obrany.

Jednotlivé členské země EU Američanům, kteří spolu s Brity na jemenské povstalce útočí od ledna, v jejich snahách na zajištění obchodních námořních tras v Rudém moři pomáhaly již dříve. Podle amerických představitelů například Nizozemsko poskytlo logistickou a zpravodajskou podporu úderům USA na Húsíe, kteří na civilní dopravu v oblasti opakovaně útočí raketami a drony.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com