Maďarsko nebude vetovat balík sankcí EU proti Rusku, řekl Szijjártó

Maďarsko nebude vetovat nový balík sankcí Evropské unie proti Rusku, jakkoli tuto strategii pokládá za neúspěšnou. Uvedl to dnes šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó podle tiskových agentur.

Ukládání dalších sankcí vůči Rusku nedává smysl a poškozuje pouze ekonomiku Evropské unie, ale Maďarsko je nebude vetovat, uvedl Szijjártó.

Ministr se podle listu Kommersant nechal slyšet, že z připraveného 13. balíku unijních sankcí proti Rusku během dohadování vypadly všechny body odporující maďarským zájmům. Proto by veto z tohoto hlediska nemělo smysl, jakkoli se ministr domnívá, že EU přijímá nesprávné rozhodnutí.

Maďarsko se minulý týden opět postavilo proti ostatním zemím Evropské unie, které ladí třináctý balík sankcí proti Rusku. List Financial Times (FT) napsal, že tentokrát je pro Budapešť problémem první zařazení několika čínských firem na sankční seznam.

Nový balík má rozšířit sankční seznam o jména dvou stovek lidí, firem či institucí, které se podle unijní diplomacie nějakým způsobem podílejí na agresi proti Ukrajině. Kromě ruských subjektů na něm má figurovat několik čínských firem za to, že pomáhají Moskvě obcházet dříve přijatá opatření znemožňující nákup vojensky využitelných technologií.

Podle diplomatických zdrojů obvykle dobře informovaného deníku byl maďarský zástupce jediným velvyslancem, který nesouhlasil s navrženou podobou sankcí. Ty chce evropský blok schválit do druhého výročí ruského vpádu na Ukrajinu, které připadá na sobotu.

Firmy ze sankčního seznamu mají zmrazený majetek na území EU a subjekty z unie s nimi mají zakázáno jakkoli obchodovat či jim poskytovat finance.

Maďarsko v minulosti opakovaně oddalovalo schvalování některých předchozích sankčních balíků a vymohlo si řadu výjimek týkajících se i některých ruských činitelů. Premiér Viktor Orbán, kterého mnozí západní politici považují za spojence ruského vůdce Vladimira Putina, v minulých měsících blokoval také schválení 50 miliard eur (1,25 bilionu korun) unijní pomoci pro Kyjev.

  Ukrajina podle Ruska podnikla teroristický útok na flotilu v Sevastopolu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com