Netanjahu: Kdo říká, ať nejdeme do Rafáhu, říká, ať válku s Hamásem prohrajeme

Vítězství ve válce proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás v Pásmu Gazy je na dosah a ti, kdo Izrael odrazují od plánované pozemní ofenzivy v Rafáhu, prakticky říkají, ať válku prohraje. Řekl to izraelský premiér Benjamin Netanjahu v rozhovoru, který se dnes chystá odvysílat televize ABC News a jehož výňatek už zveřejnila. Hamás mezitím varoval, že případný postup izraelské armády do Rafáhu zhatí vyjednávání o propuštění rukojmích.

„Uděláme to. Dostaneme zbývající teroristické prapory Hamásu v Rafáhu, což je jejich poslední bašta, ale uděláme to,“ prohlásil Netanjahu v pořadu This Week stanice ABC News. Izrael, Spojené státy či Evropská unie včetně české vlády klasifikují Hamás jako teroristickou organizaci.

Oficiální kanál Hamásu Aksá TV s odvoláním na vysoce postaveného představitele hnutí uvedl, že pokud Izrael přikročí k pozemní ofenzivě do Rafáhu, „vybouchnou“ jednání o výměně izraelských rukojmích za palestinské vězně. O vyjednání druhé dohody mezi Izraelem a Hamásem alespoň o dočasném klidu zbraní a propuštění více než stovky dosud zadržovaných rukojmích zprostředkovaně a dosud neúspěšně usilují Spojené státy, Katar a Egypt.

Netanjahu v pátek oznámil, že nařídil armádě, aby vypracovala „dvojí plán“ na evakuaci stovek tisíc civilistů z Rafáhu a na vojenský postup do této oblasti. Před ofenzivou do Rafáhu, kde se tísní odhadem na 1,4 milionu lidí, z nichž většina tam uprchla před boji z jiných částí tohoto úzkého pobřežního pásma, varovaly OSN, Spojené státy, Německo, Británie, ale také například Saúdská Arábie. Bílý dům uvedl, že akci nepodpoří, pokud Izrael neuváží její případné dopady na civilní obyvatelstvo.

„V tomto s Američany souhlasím,“ řekl Netanjahu v rozhovoru. „Uděláme to a zároveň zajistíme bezpečný koridor pro civilní obyvatelstvo, aby mohlo odejít.“ Na dotaz moderátora, kam mají Palestinci jít, premiér řekl, že Izrael k tomu „vypracovává podrobný plán“.

  U Krymského mostu byly sestřeleny rakety, nebyl poškozen, tvrdí úřady

Město Rafáh leží na samém jihu Pásma Gazy. Je vklíněno mezi hranice s Egyptem a Izraelem, pobřeží Středozemního moře a jednotky izraelské armády.

„Nechováme se v tomto ohledu velkopansky,“ řekl Netanjahu. „Součástí našeho válečného úsilí je dostat civilisty mimo nebezpečí. Součástí úsilí Hamásu je v nebezpečí je udržet,“ dodal premiér. Humanitární organizace varují, že pokud se Rafáh, izraelskou armádou původně vyhlášený za bezpečnou zónu, stane jejím příštím cílem, nebudou mít civilisté už kam jít a nastane humanitární katastrofa.

Výzvy, aby armáda do Rafáhu nepostupovala, nicméně Netanjahu odmítá. „Ti, kdo říkají, že bychom za žádných okolností neměli do Rafáhu vstupovat, v podstatě říkají, prohrajte válku. Nechte tam Hamás,“ řekl premiér. Podrobnosti ani časový plán chystané ofenzivy ale zatím neoznámil.

Válku v Pásmu Gazy, v němž na území menším než Praha žije na 2,3 milionu Palestinců, Izraelci vedou v reakci na přeshraniční teroristický útok Hamásu z loňského 7. října, při němž ozbrojenci na jihu Izraele pozabíjeli na 1200 lidí a dalších 253 unesli. V Pásmu Gazy od té doby přišlo v důsledku bojů o život podle dnešní bilance nejméně 28.176 Palestinců, z toho 112 jen za uplynulý den. Dalších asi 67.800 bylo zraněno. Údaje úřadů ovládaných Hamásem ale zahrnují i zabité bojovníky, kterých je podle izraelské armády více než 10.000.

Drtivá většina obyvatel Pásma Gazy musela od začátku války opustit své domovy, více než polovina z nich se teď ukrývá právě v Rafáhu.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com