Řehka jednal s ředitelem Vojenského štábu EU van der Laanem o pomoci Ukrajině

Náčelník generálního štábu Karel Řehka v Praze diskutoval s generálním ředitelem Vojenského štábu Evropské unie Michielem van der Laanem o pomoci Ukrajině, strategické důležitosti regionu Sahelu i zapojení Čechů do námořní operace EU Aspides. Témata představili na tiskové konferenci po jednání.

Van der Laan dostal informace o vývoji české armády a jejích modernizačních projektech. Tématem jednání byla také Ukrajina, van der Laan poděkoval Česku za podporu země napadené Ruskem. Řešili i výcvik ukrajinských vojáků v ČR.

Česko se podílí na výcviku ukrajinských vojáků v asistenční misi Evropské unie na podporu Ukrajiny (EUMAM UA), za loňský rok Češi podle dřívějšího vyjádření armády v Polsku vycvičili téměř 1000 Ukrajinců. Další ukrajinští vojáci se cvičí v ČR, Sněmovna jejich pobyt schválila v listopadu 2022, loni v listopadu mandát prodloužila. Celkem se Česko v loňském roce podle dřívějšího vyjádření Řehky podílelo na výcviku 4000 ukrajinských vojáků. „Tento rok počítá armáda s výcvikem dalších 800 vojáků ve čtyřech rotacích ve Vojenském újezdu Libavá,“ uvedla dnes armáda v tiskové zprávě.

Řehka uvedl, že s generálním ředitelem diskutovali o současných hrozbách, o tom, co se děje na Ukrajině a o plánech na její podporu. Jednali také o Africe, zejména o oblasti Sahelu. Podle van der Laana je tento region pro Evropu strategicky důležitý.

Tématem byla i nová námořní operace Evropské unie Aspides, která začala v Řecku, ministři zahraničí zemí Evropské unie ji v pondělí schválili na jednání v Bruselu. Cílem mise v Rudém moři je zajistit bezpečí obchodních námořních tras, na které útočí jemenští povstalci. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) dříve uvedl, že za Česko se do operace zapojí dva příslušníci armády.

„Do nové námořní mise EU Aspides vyšleme začátkem března dva naše vojáky. Cílem mise je zajistit bezpečnost plavby a zastavit útoky na plavidla v Rudém a Arabském moři a Perském zálivu. Naši vojáci budou působit na velitelství v řecké Larise,“ napsala dnes česká armáda na síti X.

  Dnes je první adventní neděle, začíná příprava na Vánoce

„Armáda ČR plánuje vyslat dva vojáky na pozicích operační důstojník a zpravodajský odborník na velitelství v Larise od března tohoto roku, a to na čtyři měsíce. Vojáci budou vysláni na základě schváleného mandátu,“ uvedl Řehka. Zapojení do námořní operace plánují podle české armády také země jako Belgie, Dánsko, Francie, Německo, Itálie a Řecko. Další státy svůj příspěvek zvažují.

Van der Laan je generálním ředitelem Vojenského štábu EU od června 2023, v Česku je na třídenní návštěvě.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com