Ruské úřady chtějí Navalného pochovat tajně, uvedla opozičníkova matka

Matka ruského opozičního politika Alexeje Navalného, který zemřel v pátek za nejasných okolností ve vězení za polárním kruhem, podle agentury Reuters uvedla, že ji konečně ukázali synovo tělo. Úřady ale podle ní chtějí, aby ho pochovala tajně, bez obřadu, a vyhrožovaly jí, že pokud nebude souhlasit, může se s Navalného tělem něco přihodit. Vyšetřovatel jí řekl, že čas není na její straně a tělo podléhá rozkladu, dodala Ljudmila Navalná.

„Podle zákona mi okamžitě měli vydat Alexejovo tělo, ale dodnes to neudělali,“ postěžovala si ve vystoupení na serveru YouTube, natočeném poté, co podle vlastních slov strávila 24 hodin u vyšetřovatelů v Salechardu na severu Ruska. Tam ji také odvezli na tajnou návštěvu márnice. „Vydírají mne a kladou podmínky, kde, kdy a jak má být Alexej pochován. To je nezákonné,“ řekla.

Úřady si podle ní přejí, aby ji mohly jen dovést k čerstvému hrobu na okraji hřbitova a prohlásit, že tam leží její syn, ale s tím nesouhlasí a přeje si, aby Navalného přátelé měli možnost se s ním rozloučit. „Nechci žádné zvláštní podmínky, chci jen, aby se vše odehrálo v souladu se zákonem,“ řekla. „Požaduji, aby mi neprodleně vydali synovo tělo,“ zdůraznila.

V lékařské zprávě o úmrtí, kterou viděla Navalného matka, je uvedeno, že opoziční politik zemřel z přirozených příčin, uvedla Navalného mluvčí Kira Jarmyšová na sociální síti X.

Ruské úřady dosud na prohlášení Navalného matky nereagovaly. Komentátoři předpokládají, že Kreml se před prezidentskými volbami, které se uskuteční v půlce března, obává, že by se pohřeb s případnou účastí desítek tisíc lidí mohl přeměnit v demonstraci proti Putinovu režimu.

Navalnyj, který si udělal jméno odhalováním korupce na vrcholcích režimu, byl roky hlavní tváří ruské opozice a hlasitě kritizoval prezidenta Vladimira Putina, kterého také obviňoval, že nařídil jej otrávit. Hned po vyléčení z otravy a návratu do vlasti byl v lednu 2021 uvězněn.

  Rusové zadrželi pět krymskotatarských aktivistů

V pátek vězeňská služba uvedla, že 47letému politikovi se po procházce ve vězeňské kolonii za polárním kruhem udělalo špatně, ztratil vědomí a nepodařilo se ho oživit. Ruská opozice i řada západních představitelů přičítá vinu za Navalného úmrtí ruskému prezidentovi Putinovi.

Reakce Západu na úmrtí Navalného byla hysterická, řekl Lavrov

Reakce západních zemí na úmrtí vůdčího představitele ruské opozice Alexeje Navalného byla podle šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova hysterická. Západ nemá právo se vměšovat do ruských záležitostí, řekl dnes podle agentury Reuters Lavrov. Ten se v Riu de Janeiro účastnil zasedání ministrů zahraničí zemí skupiny G20. Během jednání na otázky kolem Navalného smrti Lavrov nereagoval, řekl novinářům šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

Spojené státy i řada zemí v Evropské unii v reakci na úmrtí Navalného uvedly, že za smrt nese odpovědnost ruský prezident Vladimir Putin a jeho vláda, jež Navalného věznila. Řada evropských zemí včetně České republiky si kvůli záležitosti povolala ruské velvyslance. Spojené státy tento týden oznámily, že chystají kvůli smrti ruského opozičníka nový balík sankcí proti Rusku a jeho představitelům.

Lavrov označil reakci Západu na úmrtí Navalného za hysterii. „Odmítáme mezinárodní vyšetřování jeho smrti,“ řekl dále Lavrov. Podle něj Západ nemá právo udělovat Rusku lekce vzhledem k tomu, jak se zachoval v jiných případech, například ohledně aktivisty Juliana Assange, kterému v USA hrozí za zveřejnění tajných materiálů mnoho let vězení.

Některé delegace během jednání v Riu de Janeiro otevřely téma smrti Navalného, řekl podle agentury ANSA novinářům šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Podle něj však Lavrov na téma nereagoval a zůstal zticha.

Lavrov se v Brazílii účastnil zasedání ministrů zahraničí zemí skupiny G20 například společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem. S ním ale ruský ministr nejednal a během zasedání spolu nemluvili. Lavrov však měl bilaterální schůzku s tureckým ministrem zahraničí Hakanem Fidanem a dnes večer bude jednat s brazilským prezidentem Luizem Ináciem Lulou da Silva.

  Policie v Texasu zadržela podezřelého ze zabití pěti sousedů

Navalnyj byl roky hlavní tváří ruské opozice a hlasitě kritizoval Putinův režim, mimo jiné za korupci. Opoziční předák vinil Kreml, že vydal svého času rozkaz ho otrávit. Hned po návratu do vlasti z Německa, kde ho z otravy vyléčili, byl Navalnyj uvězněn. Postupně dostal za různá obvinění tresty 2,5 roku, devět let a 19 let vězení. Vinu odmítal a své uvěznění přičítal snaze režimu umlčet veškeré odpůrce a kritiku.

Minulý týden v pátek ruská vězeňská služba oznámila, že se sedmačtyřicetiletému Navalnému při vycházce udělalo špatně, ztratil vědomí a nepodařilo se ho oživit. Navalnyj podle úřadů zemřel v trestanecké kolonii, která je vzdálená asi 1900 kilometrů od Moskvy, leží za polárním kruhem a je pokládaná za jednu z nejdrsnějších ruských věznic.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com