Zelenskyj jednal v Saúdské Arábii s korunním princem o možnostech míru

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes v Džiddě se saúdskoarabským korunním princem Muhammadem bin Salmánem mluvil o možnostech míru ve více než dva roky trvajícím konfliktu s Ruskem nebo o návratu Ukrajinců z ruského zajetí. Informoval o tom na svém účtu na telegramu.

Loni v srpnu se v Džiddě konala schůzka diplomatů a vládních poradců čtyř desítek zemí o míru pro Ukrajinu, skončila však bez konkrétní dohody a pouze závazkem, že země budou pokračovat v mezinárodních konzultacích s cílem dosáhnout míru. Ukrajina podle agentury Reuters doufá, že na jaře se v neutrálním Švýcarsku uskuteční summit spojeneckých zemí. „Saúdské vedení může pomoci najít spravedlivá řešení,“ uvedl Zelenskyj na telegramu.

Zástupci Ukrajiny v uplynulých měsících vedli různá multilaterální jednání, na kterých probírali ukrajinský mírový plán. Obsahuje stažení ruských vojsk, uznání ukrajinských hranic z roku 1991 a podmínky pro to, aby bylo Rusko pohnáno k odpovědnosti za zločiny, jichž se během invaze v sousední zemi dopouští.

Saúdská Arábie v minulosti působila jako prostředník výměny zajatců mezi Ukrajinou a Ruskem a Zelenskyj před jednáním se saúdskoarabským korunním princem uvedl, že si je jistý, že „přinese výsledky“.

ČTK

  Putin se nechá naočkovat jednou z ruských vakcín. Neuvedl, o jakou půjde a proč s očkováním čekal

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com