Německý tisk hodnotí cestu premiérů do Kyjeva jako historickou a statečné gesto

seznamzpravy.cz/

Jako o výpravě tří statečných šéfů vlád píše německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) o úterní cestě českého premiéra Petra Fialy a jeho protějšků z Polska a Slovinska Mateusze Morawieckého a Janeze Janši, kteří v Kyjevě navštívili ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Podle deníku Bild to byla historická mírová mise. Televize ZDF píše o solidaritě, kterou trojice ministerských předsedů cestou do ostřelovaného Kyjeva projevila. Za symbol solidarity s Ukrajinou označila setkání Fialy, Morawieckého a Janši se Zelenským také stanice ARD.

FAZ uvedl, že cesta premiérů, které doprovázel polský vicepremiér a de facto nejvlivnější polský politik Jaroslaw Kaczyński, posloužila nejen k podpoře Zelenského, ale také jako popíchnutí Bruselu. Deník v této souvislosti poukázal na odpověď mluvčího polské vlády, který na dotaz, proč do Kyjeva nezamířili předseda Evropské rady Charles Michelem a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, uvedl, že je to na samostatném rozhodnutí každého evropského představitele.

„Nemají von der Leyenová a Michel dostatek odvahy na pekelný výlet do Kyjeva?“ ptá se FAZ. Poznamenal, že mezi vrcholnými představiteli EU nepanovalo z cesty tří premiérů až takové nadšení. Jako opatrné distancování lze podle deníku chápat to, že Evropská komise uvedla, že o cestě věděla, ale že žádné zadání v této věci neučinila. „Německý kancléř Olaf Scholz se vyjádřil v zásadě pozitivně, když řekl, že je důležité vyjadřovat solidaritu různými způsoby,“ dodal deník.

Také ZDF se zmiňuje o opatrném postoji vedení EU. „Z unijních kruhů se proslýchá, že Evropská rada byla minulý týden na neformálním summitu ve Versailles o cestovních plánech informována. Tato iniciativa ale nedostala žádný mandát,“ uvedla televize. Poznamenala, že naopak generální tajemník NATO Jens Stoltenberg nepřímo trojici premiérů podpořil, když řekl, že je důležité se Zelenským úzce spolupracovat.

  Slovensko začalo očkovat proti koronaviru. Vakcínu dostal jako první infektolog Krčméry

Magazín Der Spiegel poznamenal, že předobrazem návštěvy Kyjeva byla cesta do Tbilisi v roce 2008, kdy Gruzie čelila vpádu ruských vojsk. Výpravu tehdy společně s prezidenty Ukrajiny, Litvy, Lotyšska a Estonska uspořádal polský prezident Lech Kaczyński, což byl bratr-dvojče Jaroslawa Kaczyńského, .

Bild připomněl, že prezident Kaczyński měl v gruzínském parlamentu silný projev, ve kterém varoval, že dnes je cílem ruské agrese Gruzie, zítra Ukrajina, pak pobaltské státy a následně může být na řadě Polsko.

Cestu do Kyjeva Bild označil za historickou a napsal, že Jaroslaw Kaczyński vyzval k mírové misi na Ukrajině za účasti NATO či širšího mezinárodního společenství.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..