Severokorejské rakety použité na Ukrajině v sobě měly součástky z USA i Evropy

V severokorejských balistických raketách KN-23 a KN-24, kterými Rusko tento měsíc zaútočilo na Kyjev, se našly elektronické součástky čínských, japonských, evropských a amerických společností, uvedl server Ukrajinska pravda s odvoláním na své zdroje z bezpečnostních orgánů. Už dříve na častý západní původ součástek severokorejských raket upozornila britská organizace Conflict Armament Research, která monitoruje dodávky zbraní do oblastí konfliktu.

V raketách, které dopadly v únoru na Obolonskou čtvrť, se podle dnešní zprávy Ukrajinské pravdy našly součástky firem, jako jsou německá Siemens, americké Fairchild Semiconductor a Analog Devices nebo japonská NSK/NSK Automation. Šlo o jednočipové počítače, převodníky, zdroje napájení nebo patch antény.

Britská organizace Conflict Armament Research (CAR) se ve svém dřívějším vyšetřování zaměřila na severokorejskou raketu použitou v lednu při útoku na Charkov na východě Ukrajiny. Podle jejího zjištění 75 procent z 290 zkoumaných součástek vyrobily firmy se sídlem v USA a 16 procent firmy z Evropy.

CAR ve své zprávě firmy přímo nejmenovala vzhledem k tomu, že podle ní nejsou žádné důkazy o tom, že by tyto společnosti své součástky vědomě dodávaly do KLDR. Komponenty se podle zprávy patrně ztratily z dohledu v nepřehledném globálním dodavatelském řetězci, když je společnosti prodaly svým mezinárodním distributorům.

Z těchto zjištění nicméně vyplývá, že KLDR „si vytvořila rozsáhlou nákupní síť, která je schopná nepozorovaně obcházet sankční režimy“, uvedla CAR. Sankce proti Severní Koreji uplatňují kvůli jejímu jadernému a zbrojnímu programu Evropská unie, Rada bezpečnosti OSN a řada jednotlivých států včetně USA.

Mezi další zjištění britské organizace patří, že některé ze součástek rakety byly vyrobeny až v roce 2023 a že raketa byla sestavena nejdříve v březnu loňského roku. KLDR byla tedy schopna své rakety sestrojit a dodat do Ruska velice rychle. Rusko podle Kyjeva vypálilo na Ukrajinu od konce prosince už nejméně 24 severokorejských raket.

  Útok na sídlo Černomořské flotily má podle Budanova nejméně devět obětí

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com