Na Navalného pohřeb přijde nynější vedoucí ambasády ČR v Moskvě Čistecký

 Na pohřeb ruského opozičního politika Alexeje Navalného dorazí i současný vedoucí českého velvyslanectví v Moskvě Jiří Čistecký. Na dotaz ČTK to dnes uvedla Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva zahraničí. Poslední rozloučení s Navalným, který zemřel před dvěma týdny ve věznici, se bude konat v pátek odpoledne v Moskvě. Poté bude kritik Kremlu pohřben na Borisovském hřbitově na jižním okraji ruské metropole.

Čistecký je zástupcem velvyslance v Rusku Vítězslava Pivoňky, který už několik měsíců pobývá v Česku.

Agentura Reuters ve středu upozornila, že není jasné, jaká opatření ruské úřady v souvislosti s pohřbem Navalného chystají. Soudě podle předchozích shromáždění podporovatelů opozičního politika je však pravděpodobná silná policejní přítomnost.

Navalnyj podle úřední zprávy zemřel náhle 16. února v trestanecké kolonii na Sibiři. Úřady vydaly tělo jeho matce podle médií až 24. února. Do té doby ho odmítaly předat s tvrzením, že pokračuje vyšetřování příčin smrti. Podle Navalného spolupracovníků zástupci vyšetřovacího výboru po Ljudmile Navalné před vydáním pozůstatků jejího syna požadovali, aby souhlasila s tajným pohřbem bez veřejného rozloučení.

Navalnyj byl roky hlavní tváří ruské opozice a hlasitě kritizoval režim ruského prezidenta Vladimira Putina. Od roku 2021 byl ve vězení, postupně dostal tresty 2,5 roku, devět let a 19 let vězení. Vinu odmítal a své uvěznění přičítal snaze režimu umlčet veškeré odpůrce a kritiku.

ČTK

  Studenti uklidili svíčky z pietního místa u Karolina, vznikne z nich památka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com