Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski uvedl, že vojáci zemí NATO již působí na Ukrajině. Kterých států se to týká, ale neupřesnil. O jeho vyjádření informoval server Onet.pl. Podle ruského ministerstva zahraničí nemá smysl nasazení aliančních vojáků na Ukrajině dále popírat.
Debata o možnosti působení vojsk NATO na Ukrajině se rozhořela poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron na konci února v odpovědi na dotaz ohledně případného vyslání francouzských vojáků na Ukrajinu řekl, že nic nelze vyloučit. V podobném smyslu jako Macron se dříve vyjádřil i Sikorski, ačkoliv polský premiér Donald Tusk tuto myšlenku odmítl.
„Vojáci zemí NATO jsou již na Ukrajině a já bych chtěl upřímně poděkovat velvyslancům těchto zemí, kteří na sebe vzali takové riziko. Oni sami nejlépe vědí, kteří to jsou,“ uvedl podle serveru Onet.pl Sikorski na páteční konferenci v polském Sejmu k 25. výročí vstupu Polska do NATO.
Podle serveru měl šéf polské diplomacie na mysli vojenské instruktory, kteří na místě cvičí Ukrajince kromě jiného v zacházení s dodávanou technikou.
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v neděli podle agentury TASS na Sikorského slova reagovala s tím, že nasazení vojáků NATO na Ukrajině „nemá smysl dále popírat“.
Moskva v reakci na Macronovo sdělení dříve uvedla, že vyslání západních vojáků na Ukrajinu by přivedlo svět na pokraj jaderné války. Začátkem března zveřejnilo Rusko interní rozhovor vysoce postavených představitelů německého letectva, z nějž mimo jiné údajně vyplývá, že Britové mají na Ukrajině několik příslušníků ozbrojených sil, kteří ukrajinské armádě pomáhají s programováním Londýnem dodaných střel Storm Shadow.
Debatu o možnosti vyslání západních vojáků na Ukrajinu podpořili zástupci Litvy nebo Estonska. Naopak Německo, Itálie, Británie, USA nebo také Česká republika ji odmítly. Český prezident Petr Pavel nicméně řekl, že souhlasí s hledáním nových forem pomoci Ukrajině včetně diskuse o možné přítomnosti v zemi. Zdůraznil přitom, že nemá na mysli bojové jednotky, ale asistenci.