Přijetím nelidskosti Ruska umožníme vítězství ruského světa, varoval Duda

Pokud přijmeme nehumánnost Ruska jako něco normálního, umožníme tím vítězství takzvaného „ruského světa“, který znamená brutalitu, agresi, válku, chudobu a smrt. Na jednání ministrů zahraničí členských zemí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v polské Lodži to dnes podle agentury PAP řekl polský prezident Andrzej Duda. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba podle agentury AFP vyzval Západ, aby uvalil sankce na ruský průmysl vyrábějící rakety a střely s plochou dráhou letu, které vážně poškodily ukrajinskou energetiku a ponořily do tmy celé regiony, včetně Kyjeva.

Polský prezident řekl, že nynější ruská invaze na Ukrajinu je prvním takovým válečným aktem v Evropě od 2. světové války. „Poprvé od 2. světové války jsme konfrontováni s tak otevřeným ozbrojeným útokem na principy, které jsme všichni přijali, abychom předešli další válce v Evropě,“ prohlásil Duda. Dnešní Rusko je podle něj „zločinecký stát, jehož politiku nelze tolerovat a jehož slovům nelze věřit“.

K pokračujícímu ničení civilní infrastruktury na Ukrajině prezident podle PAP poznamenal, že mezinárodní společenství „by nemělo akceptovat záměrné vyhlazování civilního obyvatelstva“. „To by nemělo být vnímáno jako normální, nelze to ignorovat,“ zdůraznil Duda. Ruská politika je podle něj založená na „antihodnotách“, proti nimž evropské země spojily síly, aby vytvořily Evropu, v níž jsou „respektovány svoboda jednotlivce a lidský život“. Uznání toho, co Rusko na Ukrajině dobylo, by otevřelo cestu k velké válce, varoval.

„Shodli jsme se, že totální válka (Ruska) proti Ukrajině vyžaduje totální podporu Ukrajině,“ uvedl Kuleba po jednání se šéfem unijní diplomacie Josepem Borrellem. Ukrajinský ministr se zasazoval za sankce proti ruskému raketovému průmyslu. AFP připomněla, že EU již zakázala vyvážet do Ruska zbraně, munici a výrobky a technologie dvojího použití, tedy pro civilní a vojenské účely, které by mohly posílit ruské zbrojení.

  Pavel letěl na Island s Čaputovou, jde jim o úsporu peněz i emisí

„Rusko svou barbarskou a imperialistickou invazí na Ukrajinu porušilo prakticky všechny zásady OBSE,“ řekl agentuře PAP šéf české diplomacie Jan Lipavský a ocenil Polsko, že jako předsedající země organizace byla s to i za takových okolností jednání desítek ministrů zahraničí v Lodži uspořádat. „I přes postoj Ruska musíme pokračovat v této činnosti (OBSE) a využívat veškerého tvůrčího potenciálu, jakkoli se to zdá čím dál těžší,“ dodal.

Lipavský se na okraji jednání setkal s náměstkyní amerického ministra zahraničí Victorií Nulandovou, se kterou jednal o pomoci Ukrajině, jakož i o zřízení zvláštního tribunálu, který by soudil zločiny spáchaná během ruské agrese na Ukrajině. Podle ministrova twitteru se v Lodži setkal také s Borrellem a svými protějšky z Ázerbájdžánu, Británie, Srbska a Švédska. České televizi ministr řekl, že se sešel také s arménským kolegou a ministrem Kulebou, který mu předal vyznamenání od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Polsko odmítlo vydat víza ruskému ministrovi zahraničí Sergeji Lavrovovi, protože se na něj vztahují sankce EU. Lavrov z Moskvy vzkázal, že OBSE je zcela v područí Západu, ztrácí na důležitosti a bezpečnost v Evropě se drolí. „Západ dělá přesně to, čemu se založením OBSE snažil předejít. Kope příkopy, které rozdělují. Kde se kope, může být někdo pohřben,“ prohlásil.

Většina států dala Rusku jasně najevo, že stojí při Ukrajině, na straně evropského pořádku a mezinárodního práva, zdůraznila šéfka německé diplomacie Annalena Baerbocková v Lodži podle agentury DPA.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com