Polský ministr zahraničí uvedl, že vojáci NATO jsou již na Ukrajině

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski uvedl, že vojáci zemí NATO již působí na Ukrajině. Kterých států se to týká, ale neupřesnil. O jeho vyjádření informoval server Onet.pl. Podle ruského ministerstva zahraničí nemá smysl nasazení aliančních vojáků na Ukrajině dále popírat.

Debata o možnosti působení vojsk NATO na Ukrajině se rozhořela poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron na konci února v odpovědi na dotaz ohledně případného vyslání francouzských vojáků na Ukrajinu řekl, že nic nelze vyloučit. V podobném smyslu jako Macron se dříve vyjádřil i Sikorski, ačkoliv polský premiér Donald Tusk tuto myšlenku odmítl.

„Vojáci zemí NATO jsou již na Ukrajině a já bych chtěl upřímně poděkovat velvyslancům těchto zemí, kteří na sebe vzali takové riziko. Oni sami nejlépe vědí, kteří to jsou,“ uvedl podle serveru Onet.pl Sikorski na páteční konferenci v polském Sejmu k 25. výročí vstupu Polska do NATO.

Podle serveru měl šéf polské diplomacie na mysli vojenské instruktory, kteří na místě cvičí Ukrajince kromě jiného v zacházení s dodávanou technikou.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v neděli podle agentury TASS na Sikorského slova reagovala s tím, že nasazení vojáků NATO na Ukrajině „nemá smysl dále popírat“.

Moskva v reakci na Macronovo sdělení dříve uvedla, že vyslání západních vojáků na Ukrajinu by přivedlo svět na pokraj jaderné války. Začátkem března zveřejnilo Rusko interní rozhovor vysoce postavených představitelů německého letectva, z nějž mimo jiné údajně vyplývá, že Britové mají na Ukrajině několik příslušníků ozbrojených sil, kteří ukrajinské armádě pomáhají s programováním Londýnem dodaných střel Storm Shadow.

Debatu o možnosti vyslání západních vojáků na Ukrajinu podpořili zástupci Litvy nebo Estonska. Naopak Německo, Itálie, Británie, USA nebo také Česká republika ji odmítly. Český prezident Petr Pavel nicméně řekl, že souhlasí s hledáním nových forem pomoci Ukrajině včetně diskuse o možné přítomnosti v zemi. Zdůraznil přitom, že nemá na mysli bojové jednotky, ale asistenci.

  Šéf maďarské diplomacie Szijjártó přijel do Moskvy jednat o energetice

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com