Polsko vyšetřuje ruskou špionážní síť zaměřenou proti EU, spolupracuje s ČR

Polská kontrarozvědka (ABW) vyšetřuje činnost proruské špionážní sítě zaměřené proti členským státům a orgánům Evropské unie. Podle portálu onet.pl to oznámil Jacek Dobrzyński, mluvčí vládního koordinátora tajných služeb. Polsko přitom spolupracuje s Českem, což na internetu potvrdila česká kontrarozvědka – Bezpečnostní informační služba (BIS).

Členové sítě chtěli podle ABW uspořádat v EU proruské iniciativy a mediální kampaně s cílem prosazovat oficiální zahraniční politiku Kremlu, včetně oslabení polské pozice na mezinárodní scéně, diskreditace Ukrajiny a pověsti orgánů Evropské unie. Polská kontrarozvědka informovala, že síť kvůli tomu založila například internetový portál Voice of Europe, „na kterém jsou zveřejňované články, komentáře nebo rozhovory s tendenčním, proruským vyzněním a spojené se současnou mezinárodní situací, včetně ruské války proti Ukrajině“.

Český premiér Petr Fiala ve středu informoval o zařazení několika ruských subjektů na národní sankční seznam. Je mezi nimi právě společnost Voice of Europe, která je v Česku zaregistrovaná na polského občana. Deník N také uvedl, že BIS odhalila Ruskem organizovanou síť, která se snažila v různých evropských zemích ovlivnit volby do europarlamentu.

ABW v souvislosti s vyšetřováním podnikla prohlídky ve Varšavě a v Tychách ve Slezském vojvodství, při kterých zajistila 48.500 eur (1,2 milionu korun) a 36.000 dolarů (asi 844.000 korun). „Provedené akce jsou výsledkem mezinárodní spolupráce s různými evropskými tajnými službami a koordinované zejména s partnery z Česka,“ uvedla ABW.

„Mezinárodní spolupráce je v současné bezpečnostní situaci naprosto klíčová,” reagoval na informace o polském vyšetřování ředitel BIS Michal Koudelka na sociální síti X.

Akce ABW v Polsku souvisí s případem polského občana, který byl v lednu obviněn kvůli podezření ze špionáže ve prospěch Moskvy. Pohyboval se prý v prostředí polských a evropských poslanců a plnil úkoly, které mu zadávali příslušníci ruských tajných služeb. Týkaly se kromě jiného propagandistické a dezinformační činnosti a politických provokací. Jejich cílem bylo podle ABW rozšířit ruský vliv v Evropě.

  Putin prohlásil, že normální člověk se nemůže s klidem dívat na trpící děti

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová nedávno při návštěvě Varšavy zdůraznila, že před volbami do Evropského parlamentu je důležité, aby se sedmadvacítka náležitě připravila na ochranu „před různými hrozbami, cizí intervencí, dezinformačními kampaněmi třeba ze strany Kremlu“. Polské Radio ZET před několika dny informovalo, že Jourová s polskými představiteli probírala i „zjištění týkající se voleb na Slovensku, které vyhrál Robert Fico spojovaný s Ruskem, a mechanismů, jaké tam byly použity při zmanipulování volebních výsledků“.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com