USA oznámily dodávku zbraní Ukrajině, hodnota činí 300 milionů USD

Vláda Spojených států poprvé od prosince oznámila novou zásilku vojenské pomoci Ukrajině, zatímco dál čeká na rozhodnutí Kongresu, které by uvolnilo na tento účel dodatečné prostředky. Pro zemi bránící se ruské agresi Washington nyní připravil dodávku v hodnotě až 300 milionů dolarů (skoro sedm miliard Kč). Podle Bílého domu to umožnily úspory Pentagonu při dřívějších nákupech zbraní.

Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan oznámil, že munice zahrnutá do balíku nakrátko umožní Ukrajincům pokračovat v palbě. „Zdaleka to není dost na pokrytí potřeb Ukrajiny na bojišti,“ dodal Sullivan, podle kterého může Ukrajincům munice dojít v následujících týdnech.

Web Politico s odvoláním na informované vládní zdroje napsal, že zásilka zahrnuje i raketové systémy, které až do vzdálenosti 160 kilometrů odpalují hlavice s kazetovou municí. Podle oficiálních vyjádření také Američané posílají dělostřeleckou munici ráže 155 milimetrů či projektily do raketometů HIMARS.

„Je to možné díky nepředpokládaným úsporám peněz při smlouvách, které DoD (anglická zkratka ministerstva obrany; pozn. ČTK) vyjednalo na nahrazení vybavení, které jsme už Ukrajině poslali,“ uvedl Sullivan na tiskové konferenci.

Americká vláda od začátku plnohodnotné ruské agrese posílá na Ukrajinu vojenské vybavení ze svých zásob, které pak doplňuje za peníze uvolněné Kongresem. Na konci loňského roku však vyčerpala poslední prostředky, které zákonodárci na tento účel uvolnili, a americká vojenská pomoc je od té doby ochromená. Návrh, který by vládě poskytl dodatečných 60 miliard dolarů na vojenskou i ekonomickou podporu Ukrajiny, již prošel Senátem, republikánské vedení Sněmovny reprezentantů jej ale zatím blokuje.

„Kongres musí jednat, Sněmovna reprezentantů musí co nejdříve schválit“ vyčlenění nových prostředků, řekl Sullivan. Agentura AP předtím citovala nejmenovaného vládního činitele, podle kterého představuje nově oznámený balík pomoci „jednorázovou věc“.

  Perebyjnis: Ukrajina bude potřebovat dalších pět miliard dolarů měsíčně

Lídr Republikánské strany v Senátu Mitch McConnell mezitím vyzval svého stranického kolegu a předsedu sněmovny Mikea Johnsona, aby o návrhu zahrnujícím dodatečnou podporu Ukrajiny nechal komoru hlasovat. McConnell je hlasitým zastáncem vyzbrojování Ukrajinců, mezi republikány je však se svým postojem čím dál osamocenější. Průzkumy zároveň naznačují, že mezi republikánskými voliči velká poptávka po navyšování vojenské pomoci není.

Johnson, jehož postoj k podpoře Kyjeva není příliš jasný, příslušný návrh blokuje už téměř měsíc a zatím nespecifikoval, jak hodlá v této věci postupovat. Panuje přitom přesvědčení, že kdyby se o něm hlasovalo, výdajový balík by prošel, neboť by jej podpořili mnozí členové těsné republikánské většiny, jakož i téměř všichni demokraté.

Johnson je pod rostoucím tlakem vládních představitelů, podle nichž absence americké pomoci už nyní způsobuje ukrajinské územní ztráty. Demokraté ve sněmovně se mezitím snaží předsedu obejít a dnes spustili mechanismus, který by teoreticky mohl balík s penězi na podporu Kyjeva dostat na plénum. K iniciativě by se však musela přidat alespoň hrstka republikánů, uvedla AP, podle níž procedurální manévry tohoto typu nebývají často úspěšné.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com