Východně od Moskvy havarovalo vojenské dopravní letadlo s 15 lidmi

V ruské Ivanovské oblasti východně od Moskvy se dnes zřítilo vojenské dopravní letadlo Iljušin Il-76 s 15 lidmi na palubě. Informovala o tom agentura TASS s odkazem na prohlášení ministerstva obrany. Podle starosty města Orenburg nehodu nikdo na palubě nepřežil a oblastní správa už nabídla pomoc rodinám obětí. Ministerstvo obrany se ale k osudu lidí přepravovaných havarovaným letounem zatím nevyjádřilo.

Příčinou neštěstí bylo vznícení jednoho z motorů při startu letadla, uvedlo ministerstvo. Proč požár vznikl, nebylo bezprostředně jasné, úřady to vyšetřují. Gubernátor Orenburské oblasti Denis Pasler oznámil, že při nehodě zemřelo několik letců z jeho regionu. Starosta Orenburgu později podle agentury TASS sdělil, že orenburských letců bylo pět a že zahynuli i všichni další lidé na palubě.

Letadlo podle ministerstva obrany havarovalo při startu k rutinnímu letu okolo 13:00 moskevského času (11:00 SEČ). Na palubě bylo osm členů posádky a sedm cestujících, sdělilo ministerstvo. Záchranné práce na místě už skončily, informovala krátce před druhou hodinou SEČ agentura TASS.

Místní obyvatelé na telegramu podle serveru Meduza zveřejnili záběry nízko letícího letounu s hořícím motorem. Stroj se zřítil nedaleko oblastní metropole Ivanovo, v blízkosti hřbitova ve vesnici Bogorodskoje, která leží hned u letiště Severnyj, uvedla agentura TASS s odkazem na místního hlídače.

Vojenské letiště Severnyj je jedna ze základen letounů A-50, které jsou někdy označovány za létající radary a Rusko je používá při útocích na Ukrajinu k přípravě a provádění úderů střelami dlouhého doletu. Ukrajinská agentura Unian v této souvislosti spekuluje, že na palubě mohli být letečtí specialisté na technologie používané pro letouny včasné výstrahy a velení, k nimž patří právě i stroje A-50.

Dnešní havárii předcházela řada oznámení o útocích ukrajinských dronů na nejrůznější cíle v ruských oblastech, a to včetně rafinerie společnosti Lukoil v Novgorodské oblasti, jižně od Ivanovské oblasti. Agentura AP poznamenala, že ukrajinské drony v minulosti zasáhly vojenské letecké základny i v hloubi Ruska.

  ‚Celá Ukrajina je ve tmě.‘ S nedostatkem elektřiny lidé bojují semknutím i humorem

Ivanovo leží zhruba 730 kilometrů od ukrajinských hranic a zasažená rafinerie v Kstovu se odsud nachází asi o 215 kilometrů dál na jihovýchod. Vojenští experti AP zároveň poznamenali, že s prudkým nárůstem počtu ruských vojenských letů od začátku ruské invaze na Ukrajinu se zvýšil i počet jejich havárií.

Jiný ruský letoun Il-76 se zřítil v Belgorodské oblasti hraničící s Ukrajinou letos v lednu. Rusko tvrdí, že jej sestřelily ukrajinské síly a že při neštěstí zahynulo i 65 ukrajinských válečných zajatců na palubě stroje. Kyjev sestřelení letounu nepotvrdil ani nepopřel. Zároveň upozornil, že Rusko dosud nepředložilo žádné důkazy ohledně toho, jaké osoby či jaký náklad letoun přepravoval.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com