Návrh na výzvu k dodání taurusů Ukrajině ve Spolkovém sněmu znovu neprošel

Německá opoziční konzervativní unie CDU/CSU ve Spolkovém sněmu znovu neuspěla se svým návrhem usnesení vyzývajícího vládu sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze k urychlenému dodání německých střel s plochou dráhou letu Taurus Ukrajině. Většina poslanců dnes hlasovala proti iniciativě, informovala agentura DPA.

Odmítavý postoj kancléře Scholze k dodání taurusů na Ukrajinu dnes v debatě hájil například šéf poslaneckého klubu sociálních demokratů (SPD) Rolf Mützenich. „Potřebujeme rozum, uvážlivost a jasnost. A to spolkový kancléř ve zvažování, které mu jako šéfovi vlády přísluší, dělá,“ řekl Mützenich.

Dnešního hlasování se zúčastnilo 690 poslanců. Proti dodávkám taurusů se vyslovilo 495 zákonodárců, pro jich bylo 190 a pět poslanců se hlasování zdrželo. Frakce CDU/CSU čítá 197 poslanců.

Systém Taurus se vyznačuje dosahem 500 kilometrů a zároveň velkou přesností. Zbraň by tak umožňovala ničení ruských muničních skladů, chráněných velitelských stanovišť a infrastruktury daleko za frontou. Jako příklad je opakovaně uváděn 19 kilometrů dlouhý Kerčský most na anektovaný Krym. Odpůrci dodávek takových zbraní však poukazují na možnou eskalaci konfliktu.

Poslanci CDU/CSU dnes naopak vyzývali k pomoci napadené Ukrajině i s pomocí střel s plochou dráhou letu. Je třeba odhodlání a jasného postoje, zdůraznil místopředseda frakce CDU Johann Wadephul. „Vaše domnělá rozvážnost pana (ruského prezidenta Vladimira) Putina vždy jen znovu povzbuzovala v jeho agresi proti Ukrajině. To je výsledek,“ řekl Wadephul.

I mezi poslanci liberální FDP a Zelených, kteří tvoří koalici s SPD, je řada takových, kteří dodávky taurusů podporují. Kancléř Scholz naopak tvrdí, že nasazení taurusů by vyžadovalo zapojení německých vojáků a tím by podle něj vzrostlo riziko, že by Německo bylo zavlečeno do války na Ukrajině. Dodávky odmítají také krajně pravicová AfD a krajně levicová Linke.

Spolkový sněm už 22. února odmítl opoziční návrh konkrétně požadující dodávku střel Taurus na Ukrajinu. Poslanci však schválili další vojenskou pomoc Ukrajině včetně neupřesněných zbraní dlouhého doletu. Německo je považováno za druhého největšího poskytovatele vojenské pomoci Ukrajině.

  V Bělorusku se očekává nárůst kriminality kvůli přílivu migrantů - Nowiny Polskie

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com