Čaputová vyzvala Slováky v Česku, aby se zúčastnili prezidentských voleb

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky žijící v Česku, aby šli k prezidentským volbám, jejichž první kolo bude na Slovensku v sobotu. Jde o participaci na demokracii, v jejíž obraně je bývalý prezident Václav Havel zdrojem inspirace. Čaputová to dnes řekla novinářům v Praze po setkání s českým prezidentem Petrem Pavlem, s nímž následně zamířila na projekci dokumentu Tady Havel, slyšíte mě?

Čaputová do ČR dorazila na pozvání Knihovny Václava Havla. Pavel řekl, že je rád, že přijela a bude vždy vítaná. „Cokoli dnes slyšíme o kvalitě česko-slovenských vztahů, je třeba brát s rezervou,“ uvedl. Vztahy podle něj jsou a budou dobré, a pokud spolu vlády nesouhlasí u jednoho zahraničněpolitického problému, neznamená to narušení vztahů. Pavel tak komentoval rozdílný pohled české a slovenské vlády na konflikt na Ukrajině a na podporu Ruskem napadeného státu, kvůli kterému český kabinet zrušil plánované společné zasedání vlád obou zemí, což vyvolalo kritiku mimo jiné slovenského premiéra Roberta Fica.

Čaputová řekla, že krok české vlády znamená dočasné přerušení nadstandardních konzultací, ne přerušení spolupráce se slovenskou vládou. Zopakovala, že rozumí důvodům, které pro to česká vláda měla, že jde o hodnotové rozdíly. Netýká se to ale vztahů mezi zeměmi ani jejich občany, zdůraznila. Všichni chtějí spravedlivý mír a mnoho zemí Evropy se rozhodlo podporovat Ukrajinu v tom, aby se za jednací stůl posadila silnější, řekla. „Na tomto byla založená pozice předcházejících vlád Slovenské republiky a v tomto má aktuální vláda zřejmě jiný pohled,“ dodala.

Čaputovou i Pavla před projekcí filmu, na kterou přijela i bývalá první dáma Dagmar Havlová, přivítal režisér Petr Jančárek. Dokument Tady Havel, slyšíte mě? je o posledních letech života prvního českého prezidenta, kdy Havel mimo jiné režíroval film podle námětu své divadelní hry Odcházení. Dokument, který obsahuje dosud nepublikované záběry, měl premiéru na loňském Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Tuzemská kina snímek uvedou od 11. dubna.

  Rakušan sází na vládu pěti stran. STAN vyzývá Babiše, ať uhradí škodu

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com