Hokejisté budou letos na MS hrát o medaile z křišťálového skla, vyrábějí je v Novém Boru

Hokejisté budou na květnovém mistrovství světa v Praze a Ostravě usilovat o medaile z křišťálového skla s kovovou obroučkou, z nichž každá váží 250 gramů. Jejich podobu odhalili v metropoli na tiskové konferenci organizátoři šampionátu. Navazují tak na minulé MS v Česku před devíti lety, kdy byly medaile ve tvaru puku tvořeny kombinací galvanizovaného kovu a českého křišťálu. Medaile pro letošní šampionát vyrábějí skláři společnosti Kolektiv Ateliers v Novém Boru. Podílí se na nich osm profesí.

I pro letošní turnaj má kruhový tvar evokovat kotouč, tělo medaile s vybroušenými ostrými řezy pak rozbruslený led. Obroučka je vysoustružena z nerezové oceli a odkazuje k mantinelům, jež hrací plochu ohraničují. Design stuhy byl navržen v typické české trikolóře – červené, modré a bílé barvě, která je však patrná jen při pohledu na kompletní sadu.

„Medaile symbolizují led – ledovou plochu jako dějiště zápasu. Sklo pro nás bylo jasnou volbou. Do medailí se měl podle zadání propsat hokej a také hostitelská země. Myslím, že české sklo je signifikantním materiálem pro naši zemi a má velké jméno. Sama jsem designérkou skla, takže bylo jasno. Chtěla jsem, aby design byl jednoduchý a minimalistický, aby se v něm objevilo tradiční řemeslo – prostě čistá krásná věc,“ uvedla autorka a designérka medailí Kateřina Handlová.

„Oslovili jsme výběrovým řízením několik dodavatelů, ale jsem moc rád za to, jak jsme se rozhodli a jak to dopadlo. Chtěli jsme využít jednoho unikátního českého materiálu, jímž je sklo – stejně jako tomu bylo v roce 2015. České sklářství patří k absolutním špičkám v oblasti. Letos jsou medaile zpracované jinak než tehdy, ale jsme moc rádi za výsledek, jaký je. Jsme spokojení. I podle toho konečného výsledku si myslím, že jsme se rozhodli správně,“ ocenil prezident pražského organizačního výboru MS Petr Bříza.

  České tenistky k favoritkám antukového Roland Garros letos nepatří

Vedle požadavků na design musely medaile odpovídat regulím Mezinárodní hokejové federace (IIHF). „Podle nich musí mít jednotlivé konkrétní prvky. Byli bychom samozřejmě rádi, kdyby jedna z těch sad patřila po turnaji českým hokejistům, ale to už my neovlivníme,“ doplnil Bříza, který je zároveň prvním místopředsedou IIHF.

„Ledové“ medaile ocenil v roli ambasadora i Jiří Šlégr, olympijský vítěz z Nagana, mistr světa a vítěz Stanleyova poháru. „Medaile se mi opravdu moc líbí, je to krásná práce. Věřím, že kluci budou mít obrovskou chuť některou z těch medailí urvat. Pro mě osobně to byl vždy nádherný pocit, ať byla ta medaile jakákoliv. Samozřejmě zlatá má svá specifika. Když se vrátím do roku 2004, kdy jsme hráli poprvé v O2 areně před vyprodaným publikem a medaili jsme nezískali, bylo mi to strašně líto. Věřím, že tentokrát se to podaří a uděláme si radost,“ přál si bývalý vynikající obránce.

Šampionát se odehraje od pátku 10. května do neděle 26. května, kdy se rozhodne o držitelích jednotlivých cenných kovů.

Křišťálové medaile pro MS v hokeji vyrábějí skláři v Novém Boru

Křišťálové medaile pro letošní mistrovství světa v hokeji vyrábějí skláři společnosti Kolektiv Atelier v Novém Boru na Českolipsku. Do výroby se zapojilo osm profesí, nejen skláři, ale i třeba kovoobráběči, řekl dnes ČTK předseda představenstva společnosti Michal Vlček. Přestože podobu medailí dnes organizátoři oficiálně představili v Praze, na jejich výrobě se stále pracuje.

„My jako Kolektiv Ateliers jsme byli osloveni v létě loňského roku a pro spolupráci na téhle zakázce jsme oslovili designérku Kateřinu Handlovou, se kterou dlouhodobě spolupracujeme i na jiných projektech, na svítidlech a na plastikách do architektury,“ doplnil Vlček. Základní set, který musí skláři dodat, je 50 medailí od každého druhu (zlatá, stříbrná a bronzová). „Od každé se dělají nějaké navíc, kdyby náhodou došlo k poškození nebo si pak jednotlivé svazy mohou vyžádat ještě nějaké kusy navíc,“ dodal.

  Muchová postoupila na US Open do 3. kola, Strýcová ve čtyřhře pokračuje

Medaile ze spékaného skla s bublinkami uprostřed a vybroušenými liniemi připomíná kus ledu s rýhami od bruslí. Jejich rozmístění není náhodné a u každého kovu je trochu jiné, na každou si tak brusič musí nejprve nakreslit podle šablony vzor, který pak na klínovém diamantovém kotouči vybrousí. „Mám tady výkres, protože každý ten řez má jinou tloušťku, od milimetru, ten největší má tři milimetry, tak abych věděl, který ten řez má být jak široký. Ty nejmenší dělám na jeden zátah, čím je širší, tím víckrát musím projet tam a zpátky,“ vysvětlil postup brusič Petr Stehlík.

Vybroušenou medaili pak ještě vyleští do vysokého lesku, pak jde medaile na pokovení, protože na rubové straně má pruh v odpovídající barvě kovu – zlaté, stříbrné nebo bronzové. Hotové sklo pak vsadí do obroučky z kovu stejné barvy a na závěr dostane každá na rubovou stranu logo. „Ten kov tam hraje několik rolí, měl by evokovat mantinel kolem hokejového hřiště, zároveň chrání to sklo, protože přeci jen hokejisti se k těm medailích nechovají v rukavičkách, tak aby medaile přežila následné oslavy,“ dodal Vlček.

Kolektiv Ateliers sdružuje v Novém Boru špičkové sklářské řemeslníky, z nichž každý se věnuje jiné technice zpracování skla. Firma má dílny zaměřené na fusing, což je spékání a tvarování skla, rytí, broušení, malbu a vitráže. Zdejší skláři dělají hlavně moderní sklo v architektuře, ale umí i opravit a zrestaurovat památky. Kromě jiného tu vyrobili repliky skleněných stropů a oken pro zrekonstruované Národní muzeum v Praze, restaurovali také původní okna rekonstruovaného Průmyslového paláce v Praze a vyrobili repliky pro zničené levé křídlo, které se staví znovu.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com