Ministerstvo obrany: Vláda nemá žádný záměr vysílat české vojáky na Ukrajinu

Vláda nemá žádný záměr vysílat české vojáky na Ukrajinu, tvrzení o vyslání vojáků od 1. dubna je zcela nepravdivé. V tiskové zprávě do uvedlo ministerstvo obrany. O vyslání vojáků na tiskové konferenci před jednáním Sněmovny hovořil předseda hnutí SPD Tomio Okamura, na informaci se chtěl ptát na mimořádné schůzi k bezpečnostním rizikům.

Stávající mandát pro působení českých ozbrojených sil v zahraničních operacích podle ministerstva umožňuje na Ukrajinu vyslat maximálně 35 vojáků výhradně kvůli ochraně diplomatických zájmů České republiky nebo jejich zapojení do vyšetřování možných zločinů spáchaných v souvislosti s ruskou agresí vůči Ukrajině. Mimo oběma komorami Parlamentu schváleného mandátu není schválena ani se neplánuje žádná jiná operace, sdělil úřad.

Žádný český voják nemůže být v zahraničí nasazen bez souhlasu obou komor Parlamentu. „Vláda má pak pravomoc vojáky do zahraničí vyslat maximálně na 60 dní, a to například v případě plnění závazků z mezinárodních smluv o společné obraně, při účasti na mírových operacích nebo při záchranných pracích po živelních pohromách nebo haváriích,“ uvedlo ministerstvo. Vláda o takovém rozhodnutí musí neprodleně informovat Sněmovnu i Senát, každá z komor Parlamentu ho může nadpoloviční většinou všech členů zrušit.

ČTK

  Spolupráce Číny a Německa může světu přinést více stability, řekl Si Scholzovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com